Valaki segítene matekból? Fontos


1155/d 1161 1163/f 1164/c 1189/a,b


[link]

[link]

[link]



2013. dec. 1. 18:35
 1/2 anonim ***** válasza:

Egy szám osztható 45-tel ha 9-cel és 5-tel is. Egy szám 9-cel osztható ha a számjegyeinek összege osztható 9-cel, 1, 3, 5, 2, x, y összege 9-cel osztva pont annyi maradékot ad mint 2, x, y, tehát x+y=7. Ugyanakkor y az vagy 5 vagy 0 hogy 5-tel osztható legyen, tehát x az vagy 2 vagy 7, ebben a sorrendben. 135225, 135720. Ennek fejben kell mennie, egyjegyű számok összeadása.


Hát az 1161-t én úgy csinálnám hogy prímtényezőkre bontom a számot majd a prímhatványokhoz egyet adva összeszorzom őket, az az osztók száma, 360=2^3*3^2*5 tehát 4*3*2=24 osztója van, a 3750=2*3*5^4, tehát ennek csak 2*2*5=20 osztója van. Fogalmam sincs hogy ezt a képletet tanultátok-e már...


Hát ez a 96-os sem nehéz, ez is fejben gyártható, ha valami osztható tízzel, az osztható 2-vel meg 5-tel, 96 osztható 2-vel tehát a többszörösei is oszthatóak, 5-el nem osztható tehát a legkisebb ami mégis az 96*5, fejben ez úgy szorzod meg könnyen, hogy (100-4)*5=500-20=480. Hát ugye 96 osztható hárommal, tehát ami többszöröse tízzel osztható az harminccal is, kész.


Hát így reggel fél ötkor ennyit volt kedvem gépelni.

2013. dec. 2. 13:32
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm:)
2013. dec. 3. 07:37