2 fizika feladatban akadtam el, elektrosztatika témakörben. Hogy lehet megcsinálni az olyen példákat? (egymástól független a két feladat)


1.) Két kisméretű golyó távolsága 40cm,kettejük töltése megegyezik,de ellentétes előjelű és a köztük fellépő erő 8*10^-3 N. Mekkora a töltések nagysága?

2.)Milyen távolságból taszítaná egymást 10N erővel 2*1C töltésű golyó?



2013. nov. 30. 18:00
 1/2 anonim ***** válasza:

Szia! Itt a következő képletet kell alkalmazni:


F=k*Q1*Q2/r^2


Ahol F a taszító vagy vonzóerő, a k a Coulomb-féle arányossági tényező, amelynek értéke 9 000 000 000 azaz 9*10^9 vagyis 9 milliárd Nm^2/C^2 (newton-méternégyzet-per-coulombnégyzet), a Q1 az 1-es töltés nagysága Coulombban, a Q2-a kettes töltés nagysága coulombban, és a nevezőben a méterben kifejezett távolság négyzete szerepel.


Az 1. feladatban a töltés a kérdés, ezért arra kell átrendezni az egyenletet. Ha a két töltés különböző lenne, akkor ezt nem tudnánk megtenni, de mivel a két töltés egyforma nagyságú, ezért a Q1*Q2 szorzat helyett vehetünk egyszerűen Q^2-et, és így már át tudjuk rendezni az egyenletet Q-ra:


F=k*Q1*Q2/r^2 /ha Q1=Q2 akkor helyettük írhatunk Q^2-et:


F=k*Q^2/r^2 /*r^2


F*r^2=k*Q^2 /:k


F*r^2/k=Q^2 /gyökvonás


gyökalatt(F*r^2/k)=Q


És most be tudjuk helyettesíteni a konkrét adatokat az egyenletbe, de persze a mértékegységeket SI-be kell váltani előtte: itt most csak a cm-t kell m-be, az erő abban van.


gyökalatt(8*10^-3 N * (0,4 m)^2 / 9000000000 Nm^2/C^2) = 3,77*10^-7 C.


A 0,4 m-t azért kell zárójelbe tenni, hogy a négyzetre emeléskor a mérőszám és a mértékegység (a méter) is négyzetre emelődjön, mert csak így helyes, mert ha nem lenne zárójelben, akkor -mivel a hatványozás magasabbrendű művelet, tehát előbb elvégezendő, mint a szorzás [hol van itt szorzás: a mérőszám és a mértékegység között], ezért akkor az csak simán 0,4 négyzetmétert jelentene, és nem pedig 0,16 négyzetmétert.)


Ja és persze, mivel vonzás van, ezért az egyik töltés +3,77*10^-7 C, a másik meg -3,77*10^-7 C.


2.) Itt is ugyanezt az alapképletet kell használni, csak itt meg a távolságra kell rendezni:


F=k*Q1*Q2/r^2 /r^2


F*r^2=k*Q1*Q2 /:F


r^2=k*Q1*Q2/F /gyökvonás


r=gyökalatt(k*Q1*Q2/F)


És most ebbe a képletbe kell behelyettesíteni az adatokat, csak azt nem tudom, mit akar jelenteni az a 2*1C. 2 db 1 C töltésű golyó? Valószínű erre gondolhattál. Mivel tudni illik, hogy az 1 coulomb töltés, az iszonyatosan nagy töltés, ezért nagyon messzire kell őket vinni egymástól, hogy csak 10 N erővel taszítsák egymást:


r=gyökalatt(k*Q1*Q2/F) mivel itt is Q1=Q2 ezért lehet Q^2-et írni helyettük:


r=gyökalatt(k*Q^2/F)


r=gyökalatt(9 000 000 000 Nm^2/C^2 * (1 C)^2 / 10 N)= 30 000 m = 30 km.


Érted ahogy elmagyaráztam? Légyszi jelezz vissza ha nem, ha pedig érted, akkor pontozz fel!

2013. nov. 30. 21:48
 2/2 A kérdező kommentje:

Örök hálám :)

Így már teljesen értem,minden világos lett a számolásokkal kapcsolatban.

2013. nov. 30. 22:53