Valaki megtudná ezt a feladatot oldani? (Műveletek algebrai törtekkel)


A feladat:


1008

----

1512


Az lenne a kérdésem, hogy a megoldása meg van, csak nem tudom hogy miért az lett a megoldása... :(


Megoldás:


2^4 * 3^2 * 7 2

------------- = -

2^3 * 3^3 * 7 3



Pontosan azt nem tudom, hogy miért pont ezek a hatványok kellenek? :(

Azt tudom, hogy csak prím számok lehetnek a számok, de arra nem tudok rájönni, hogy a hatványok miért pont annyiak!


Előre is köszönöm a válaszokat! :)



2013. nov. 30. 16:10
 1/2 anonim ***** válasza:

Prímtényezős alakra kell felbontani a számokat, mindig a legkisebbel kezded:

1008/2 = 504

504/2 = 252

252/2 = 126

126/2 = 63 (négyszer osztottál eddig a 2-vel, tehát eddig 2^4)

Látod, hogy ez páratlan szám, így 2-vel már nem oszthatsz, jöhet a 3-as:

63/3 = 21

21/3 = 7

Most már 3 sem jó, a következő prímszám, az 5 sem, a következő, 7 viszont igen.

7/7 = 1

Tehát az 1008 = 2^4 * 3^2 * 7


Az 1512-vel hasonlóképp kell eljárnod.

2013. nov. 30. 16:13
 2/2 A kérdező kommentje:

Uh, nagyon szépen köszönöm! :)))

Így már mindent értek! :D

Menne 100 Zöldpacsi is de csak egyet tudok adni! :)


Köszönöm!

2013. nov. 30. 16:15