Ha van 6 kérdés 3 válaszlehetőséggel, amelyből csak egyet lehet választani, és ezt 120-an töltötték ki, mennyi a valószínűsége, hogy az emberek többsége az első lehetőséget választja (mind a hatnál)?


2013. nov. 28. 21:14
 1/2 anonim ***** válasza:

Annak a valószínűsége, hogy egyetlen ember mind a hat esetben az elsőt jelöli:


p=1/3^6


Annak a valószínűsége, hogy éppen k ember választ így:


P(k)=(120 alatt a k)*p^k*(1-p)^(120-k)


(ez a binomiális eloszlás)


Most összegezni kellene a következőket:


P(x>60)=1-P(x<=60)=1-[P(1)+P(2)+...+P(60)]


Ez ugyebár technikailag és emberileg is kellemetlenül hosszadalmas.


Ilyenkor normális eloszlással is lehet közelíteni a keresett mennyiséget.

Van egy ilyen összefügés:


P(1)+P(2)+...+P(60) kb. egyenlő FI[(60-120p)/gyök(120p(1-p))]


ahol FI a standard normális eloszlást jelöli.


Ezt a szokásos táblázatból ki lehet bogarászni....


Van egy ilyen összefüggés:

2013. nov. 29. 00:07
 2/2 anonim ***** válasza:

Ha precízek lennénk, akkor azt kellene mondanunk, hogy ennyiből NEM lehet megmondani.


Különben az 1-es megoldása, abban az esetben, ha:

1. minden válaszlehetőséget egyforma valószínűséggel választunk, 2. a kérdésekre adott válaszok függetlenek, 3. a kitöltők egymástól függetlenül töltik ki. :)

2013. dec. 6. 12:25