Le tudnád vezetni az alábbi matekpéldátí?

Két kénsavoldat közül az első 0,8 kg, a második 0,6 kg tömény kénsavat tartalmaz. Ha a két oldatot összeöntjük,akkor 10 kg harmadik töménységű kénsavoldatot kapunk. Mekkora volt az első és a második oldat tömege, ha a kénsavtartalom százaléka az első oldatban 10-zel több,mint a másodikban?

2013. nov. 28. 19:48
 1/3 anonim ***** válasza:
Ez hosszú feladat, de nem nehéz. Egy egyenletet kell felírnod, és utána hosszasan rendezgetned, majd mivel másodfokú lesz, a megoldóképlettel kell kiszámolni, és csak az egyik megoldás lesz jó, mert a másikkal a 2-es oldat víztartalma negatív számra jönne ki. (Bár vicces, mert matematikailag úgy is kijön a 10% különbség, csak 4 és -6 %-kal, csak mivel negatív % nem lehet, ezért fizikailag ez nem lehetséges, de matematikailag a másik megoldás is jó lenne, ha lenne értelme.) Az egyenletet meg a tömegszázalék definíciójára kell felírni, vagyis hogy m/m%=[moa/(moa+mosz)]*100%. Ezt felírod mindkettőre, behelyettesíted a megadott adatokat, a KISEBBIKHEZ, vagyis a másodikhoz hozzáadsz 10%-ot, és úgy teszed a kettőt egymással egyenlővé, miközben elnevezed X-szel az 1-es oldószer tömegét, és (8,6-X)-szel a második oldószer tömegét. Meg tudod így már csinálni? Ha sikerül akkor 20%-os és 10%-os oldatok jönnek ki. Ha nem sikerül, írj, és még segítek.
2013. nov. 28. 23:51
 2/3 anonim ***** válasza:

A következő mennyiségekkel számolunk:

moa=oldott anyag tömege

mosz=az oldószer tömege

mo=az oldat tömege, amire igaz, hogy mo=moa+mosz

m/m%=tömegszázalék


Ezeket indexekkel is el kell látni: 1-es indexet az első, 2-es indexet a második oldat kapja.


És mivel a tömegszázalék definíciója ez:


m/m%=(moa/mo)*100%


Ezt kell felírni a két oldatra így:


m/m%1=m/m%2+10% (ugye fontos, hogy a kisebbhez kell hozzáadni a 10%-ot, hogy egyenlő legyen a nagyobbal)


És ezt kell kirészletezni:


(moa1/(moa1+mosz1))*100%=(moa2/(moa2+mosz2))*100%+10%


Ebbe kell behelyettesíteni az adatokat, és bár külön-külön a két oldószer mennyiségét nem tudjuk, mivel az összegét ki tudjuk számolni: (mosz1+mosz2)=(mo1+mo2)-(moa1+moa2)=10kg-(0,8kg+0,6kg)=8,6kg. Ennyi tehát az összes oldószer (vagyis víz). És akkor ha X-szel nevezzük el az mosz1-et, akkor (8,6-X)-szel nevezzük el az mosz2-t. És akkor most tudjuk felírni az egyenletet a számok behelyettesítésével, és itt most kivételesen a mértékegységeket el lehet hagyni:


(0,8/(0,8+X))*100=(0,6/(0,6+(8,6-X)))*100+10


Na és ezt old meg, figyelve, hogy ha beszorzol a közös nevezővel, akkor a jobb oldalon a 10-et is szorozd be, és akkor egy másodfokú egyenletet kapsz, aminek a két gyöke (megoldása) 19,2 és 3,2 lesz. De a 19,2 nem lehet jó, mert akkor a második oldat víztartalma: 8,6-19,2=-10,6 kg lenne, ami lehetetlen, úgyhogy hiába jönne ki matematikaileg helyesen a +4% és a -6% között a 10% különbség, mivel -6%-os nem lehet egy oldalt, így ezt a megoldást nem vehetjük figyelembe, csak a másikat, a 3,2-t. És azzal jön ki a 10% és 20%-os oldatok. Így már meg tudod csinálni. Elég hosszú számolás, de nem nehéz, csak oda kell figyelned, hogy ne rontsd el.

2013. nov. 29. 18:41
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a kimerítő választ! Még nem jött ki a 3,2,biztosan valamit elrontottam.De dolgozom rajta!
2013. nov. 30. 18:42