Ennek a végtelen sornak az összege 2?
Ha nem, akkor légyszíves valaki vezesse le nekem.
2013. nov. 26. 21:36
1/2 anonim válasza:
Itt az a lényeg, hog ya nevező szorzattá alakítható:
n^2+7n+10=(n+2)(n+5)
Azután teljesül a következő algebrai összefüggés:
1/x-1/(x+3)=3/[x(x+3)]
Ez alapján:
1/(n+2)-1/(n+5)=3/[(n+2)(n+5)]
Így ha a sor tagjait 3-mal bővítjük:
3/[5*8]+3/[6*9]+3/[7*10]+3/[8*11]+3/[9*12]...=
=1/5-1/8 + 1/6-1/9 + 1/7-1/10 + 1/8-1/11 + 1/9-1/12 ...
Látszik, hogy néhány kivétellel mindennek megvan az ellentettje is (5 taggal odébb). A következők maradnak:
1/5 + 1/6 + 1/7
összevonva: 107/210
viszont ez a 3-szorosa az összegnek, így azeredeti sor összege:
107/630
2/2 anonim válasza:
bocs, az előbbiben nem "3-mal bővitjük" hanem 3-mal szorozzuk a helyes megfogalmazás