Analízis, végtelen sorozat összege!?


[link]


Ennek a végtelen sornak az összege 2?


Ha nem, akkor légyszíves valaki vezesse le nekem.



2013. nov. 26. 21:36
 1/2 anonim ***** válasza:

Itt az a lényeg, hog ya nevező szorzattá alakítható:


n^2+7n+10=(n+2)(n+5)


Azután teljesül a következő algebrai összefüggés:


1/x-1/(x+3)=3/[x(x+3)]


Ez alapján:

1/(n+2)-1/(n+5)=3/[(n+2)(n+5)]


Így ha a sor tagjait 3-mal bővítjük:


3/[5*8]+3/[6*9]+3/[7*10]+3/[8*11]+3/[9*12]...=


=1/5-1/8 + 1/6-1/9 + 1/7-1/10 + 1/8-1/11 + 1/9-1/12 ...


Látszik, hogy néhány kivétellel mindennek megvan az ellentettje is (5 taggal odébb). A következők maradnak:


1/5 + 1/6 + 1/7


összevonva: 107/210


viszont ez a 3-szorosa az összegnek, így azeredeti sor összege:


107/630

2013. nov. 26. 22:38
 2/2 anonim ***** válasza:
bocs, az előbbiben nem "3-mal bővitjük" hanem 3-mal szorozzuk a helyes megfogalmazás
2013. nov. 26. 22:39