Kémia lecke: Hogyan tudnád meghatározni egy vízcsepp tömegét konyhai mérleggel? Írd le a mérés menetét!


2013. nov. 22. 21:21
 1/3 anonim ***** válasza:

Ez inkább matematika, mint kémia; lemérnék 1l=1dm^3 vizet, majd fecskendővel felszívnék vele egy kis vizet, majd cseppentenék egyet. Felteszem, hogy az a kis vízcseppet az asztalra rakva (óvatosan!) egy félgömb alakú testet kapok. Megmérem az átmérőjét (d), abból kiszámolható a sugara (r=d/2), abból pedig a térfogata (V=3r^3/4*π/2=3r^3*π/8). Mivel a sűrűségük állandó, és sűrűség=tömeg/térfogat (ρ(ró)=m/V), ezért felírható ez az egyenlet:


m(vízcsepp)/V(vízcsepp)=m("eredeti" víz)/V("eredeti" víz), innen 3 adat ismert, az m(vízcsepp) lesz az ismeretlen.


Kémiai módszerekkel ötletem sincs hogy lehetne megoldani.

2013. nov. 22. 21:58
 2/3 anonim ***** válasza:

Kell egy üres edény, ráteszed a mérlegre.

Ha modern a mérleg tárázod, ha régi fajta akkor felírod egy papírra a tömegét.

Aztán egy arra alkalmas edényből elkezded csepegtetni a vizet a lemért edénybe. A cseppeket számolni kell.

A méréseknél az az egyik ökölszabály, hogy a mérőberendezés utolsó kijelzett karaktere nem pontos. Ez a mostani mérésnél azt jelenti, hogy sok csepegtetésre lesz szükség. De mivel a konyhai mérlegek semmiféleképpen sem lehet precíz műszernek tekinteni ezért mindenféleképpen kompromisszumokat kell kötni. Szóval én 1000 cseppet javasolnék . ( aztán a végén a mért tömeget el kell osztani 1000 -rel)

2013. nov. 23. 09:36
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm!!
2013. nov. 24. 11:14