Hogyan kell megoldani ezt a trapézos feladatot?

Határozzuk meg a szimmetrikus trapéz területét, ha nagyobbik alapja. 44 m, szára 17 m, és átlója 39 m.

2013. nov. 19. 19:17
 1/10 anonim ***** válasza:

Itt van az elinduláshoz a vázlat:

[link]

Kell további segítség?

2013. nov. 19. 19:55
 2/10 anonim ***** válasza:
Hát, ha valaki ismeri a záltalános háromszögre vonatkozó magassági tételt, akkó gond egy szál se!
2013. nov. 19. 19:55
 3/10 anonim ***** válasza:
No, a cosinus tétel se kutya! :-D
2013. nov. 19. 19:57
 4/10 A kérdező kommentje:

Első válaszoló!

Az egy trapéz a képen? Nem inkább egy paralelogramma? Vagy akkor végképp nem értem az instrukciót.

2013. nov. 19. 20:49
 5/10 anonim ***** válasza:

Elnézést, valóban van hiba abban, amit elküldtem. Itt a javításom:

[link]

2013. nov. 19. 23:42
 6/10 anonim ***** válasza:
Kevesebb meg eccerűbb számolás, a 44m-es ódalhoz tartozó magasság ált. magassági tétellel ((100x12x66x22)^1/2)/88=15m; a magasságvonal talppontya, és a zA csúcs közti távolság Püthagórász tétellel 8m; a trapéz ódalai ezekből 44, 17, 28, 17m; területe (44+28)x15/2=540nm
2013. nov. 20. 05:50
 7/10 anonim ***** válasza:
hmmm...
2013. nov. 20. 14:22
 8/10 anonim ***** válasza:

No?!


Manapság tán má nem taníttyák a Héron képletet meg a Püthagórász tételt? Pedig jó gyün az olykor!

2013. nov. 20. 17:24
 9/10 anonim ***** válasza:

Egy kis választék a megoldási lehetőségekből.

(A jelölések az utolsó rajz alapján)


1.)

- Koszinusz tétellel a BAC szög --> α

- Ezzel a magasság

m = b*sinα,

- az AT = x távolság

x = b*cosα,

így a terület

T = (a + c)*m/2 (c - a rövidebbik alap)

c = a - 2x

és

T = (a + a - 2x)*b*sinα/2

Összevonás, egyszerűsítés után marad

T = b(a - x)*sinα


2.)

- Heron képlettel az ABC háromszög területe

- A területből a magasság

m = 2T/a

- Pithagorasz tétellel az AT = x távolság

x = sqrt(b² - m²)

Ezekkel a terület

T = (a - x)*m


3.)

Ki lehet használni, hogy a szimmetrikus trapéz húrnégyszög.

- Alkalmazható a Ptolemaiosz tétel, miszerint a húrnégyszög átlóinak szorzata egyenlő a szemben fekvő oldalpárok szorzatának összegével.

e*f = a*c + b*d

Szimmetrikus idomról lévén szó,

e = f = p

és

b = d = q

így

p² = a*c + q²

ebből a rövidebbik alap hossza

c = (p² - q²)/a

- Ezzel ismert a trapéz minden oldala, így már alkalmazható a húrnégyszögekre érvényes területképlet:

T = sqrt[(s - a)(s - b)(s - c)(s - d)]

ahol

s - a fél kerület, mint a háromszögek esetén, vagyis

s = (a + b + c + d)/2


4.) A vicces válaszoló megoldása. :-)


Akinek van még más ötlete, ossza meg velünk. :-)


DeeDee

**********

2013. nov. 20. 21:40
 10/10 anonim ***** válasza:

Azt hiszem, a "nyolcadikos" megoldás még nem volt:

[link]

2013. nov. 20. 22:11