4x-3y=-2 -8+6y=4 hogy kell megcsinálni behelyettesítő módszerrel?

2013. nov. 18. 21:27
 1/2 anonim ***** válasza:
lemaradt egy x
2013. nov. 18. 21:31
 2/2 anonim ***** válasza:

Tehát a feladat:


4x-3y=-2 }

-8+6y=4 }


A második egyenletben:


-8+6y=4 /+8

6y=12 /:6

y=2, ezt BEHELYETTESÍTJÜK a másik egyenletbe:


4x-3*2=-2 /összevonás

4x-6=-2 /+6

4x=4 /:4

x=1, ha ellenőrzöd és az egyenlőségek igazak, akkor jó a megoldás.


Ha esetleg elírtad volna a feladatot:


4x-3y=-2 }

-8x+6y=4 }


Nézzük az első egyenletet:


4x-3y=-2, arra hajtunk, hogy az egyik oldalon (mint az előbb) az egyik oldalon csak egy ismeretlen álljon egymagában, amit majd a másik egyenletbe be tudunk helyettesíteni; /+3y


4x=3y-2 /:4

x=(3y-2)/4


Beírva a másodikba:


-8((3y-2)/4)+6y=4 /tudunk egyszerűsíteni 4-gyel

-2(3y-2)+6y=4 /zárójelbontás

-6y+4=4 /összevonás

4=4


Ez azt jelenti, hogy tetszőleges x-re és y-ra, amennyiben az x=(3y-2)/4 összefüggés fennáll rájuk, az egyenletnek megoldása lesz, vagyis végtelen sok megoldása van.


Ha jobban megnézed, akkor a második egyenlet az elsőnek a -2-szerese, így az egyenletrendszerben a két egyenlet azonos, ezzel magyarázható, hogy végtelen sok megoldás van.

2013. nov. 18. 21:37