Hogy kell megoldani az alábbi műveleteket?


(12a+2b)-(4a-3b)

(y*négyzeten*-y+1)2y



2013. nov. 17. 14:06
 1/2 anonim ***** válasza:

Szorzásnál minden tagot minden taggal be kell szorozni, és egymás mellé írni őket;közéjük a műveleti jelet az dönti el, hogy milyen előjelű számokat szoroztunk:


-ha azonosakat (+*+ vagy -*-), akkor mindig pluszjel kerül,

-ha különbözőeket (-*+ vagy +*-), akkor mínuszjelt írunk.


(12a+2b)-(4a-3b)


Ha így átírjuk, könnyebben megértjük: +1(12a+2b)-1(4a-3b), vagyis -1-gyel kell beszorozni, az első zárójelnél mivel nem volt előjel, tekinthetjük +1-gyel szorzásnak, és mivel az nem változtat az eredményen, elhagyható:


12a+2b-1(4a-3b)=12a+2b-4a+3b


Az azonos ismeretleneket összevonjuk;úgy kell tekinteni ezekre, mintha "a"lmából 12 lenne, de megennénk 4-et, így 8 alma marad, "b"anánből 2 lenne, de még vennénk hozzá 3-at, így 5 banánunk lesz, így kapjuk a 8a+5b eredményt.


A hatványozást így szokás jelölni: ^ (CTRL+ALT+"fenti" 3-as), például 2^8=2*2*2*2*2*2*2*2=256, íígy a feladat:


(y^2-y+1)2y


Itt is beszorzunk minden tagot, de most 2y-nal:


2y*y^2-2y*y+2y*1=2y^3-2y^2+2y.


Érthető?

2013. nov. 17. 14:33
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm,igen mostmár érthetőbb:D
2013. nov. 17. 18:07