5. -es vagyok, nem értem a matekot. Segítesz?

Egy iskolába 600 diák jár, minden osztályba 30-an. Minden diáknak mindennap 5, minden tanárnak. mindennap 4 órája van. Minden órán egy egész osztály és egy tanár van együtt. Hány tanára van az iskolának?
2009. nov. 18. 16:39
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Ha jol gondolkodtam, akkor 25. :)

Mer ugye 20 osztaly van a suliban. 1 nap a 20 osztalynak van (20x5) 100 oraja osszesen. Es mivel minden oran van 1 tanar, es 1 tanarnak 4 oraja van, igy 100/4, azaz 25 tanar van. Remelem jo.

2009. nov. 18. 16:47
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Nekem is 25 jött ki.

600/30= 20 osztálynak van napi 5 órája.

5*20, az 100 óra/nap. 100/4=25 tanár

2009. nov. 18. 16:49
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Az első kérdés: hány osztálya van az iskolának? Ha 600 gyerek jár az iskolába, és minden osztály 30 gyerekből áll, akkor hány osztály van?


A 600 diákból, ha mindenhova 30-an járnak, akkor 600/30 = 20 osztály van.


A következő kérdés, hogy hány órát tartanak naponta összesen az iskolában. Ha minden diáknak 5 órája van, és összesen 600 diák van, akkor gondolhatnánk, hogy 600*5 = 3000 órát tartanak naponta, de ez hibás. Íme a jó logika:


Ha minden diáknak 5 órája van, akkor minden osztálynak is 5 órája van, hiszen minden órán egy egész osztály van együtt. (Például ha Kati, Peti és Feri együtt ülnek magyar órán, akkor mindhármuknak van 1 magyar órájuk, de mivel együtt ülnek ugyanazon az órán, ezért összesen is nem 3, hanem csak 1 magyar óra van.)


Emiatt, mivel 20 osztály van, és tehát mindnek 5 órája van, ezért napi 20*5=100 órát kell megtartani. Mivel minden tanár csak 4 órát tart, akkor így lehet átfogalmazni a kérdést:

Ha egy tanár naponta 4 órát tud megtartani, akkor hány tanár tud naponta 100 órát megtartani?


Megoldás osztással: 100/4 = 25 tanár kell az iskolának.

2009. nov. 18. 16:51
 4/5 anonim válasza:
100%

legyen x a tanárok száma. mivel minden órán (600 / 30 = 20) diák és 1 tanár van, az osztályok és tanárok aránya megegyezik a diákok napi óraszámának és a tanárok napi óraszámának arányával, tehát (20 / x = 4 / 5), amit 5x-szel szorozva (100 = 4x) adódik, ahonnan (x = 25).

a tanárok száma 25.

2009. nov. 18. 17:42
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget, jó érzés, hogy ilyen segítőkészek vagytok.
2009. nov. 18. 21:08