Matek 10. osztályos másodfokú egyenletben segítene valaki?

(11-7x)^2-(6x-5)*(6x+5)+(2x+9)^2-10=(3-5x)^2
2013. nov. 16. 19:47
 1/10 anonim ***** válasza:

Bontsd fel a zárójeleket és vond össze a tagokat, ekkor egy normál másodfokú egyenleted lesz, azt megoldod a megoldóképlettel és vége.


mínuszbépluszmínuszgyökalattbénégyzetmínusznégyszerászorcéperkétá

2013. nov. 16. 19:53
 2/10 A kérdező kommentje:
marha sokat segítettél, kb annyit mintha megkérdeznék egy 9.-est . elmondanám hogy megcsináltam, de hülye szám jött ki
2013. nov. 16. 20:06
 3/10 anonim ***** válasza:

(11-7x)^2-(6x-5)*(6x+5)+(2x+9)^2-10=(3-5x)^2


Persze, fel kell bontani, de a feladat lényege az azonosságok gyakorlása úgy látszik. Az első a két szám különbségének a négyzete, a második egy négyzetkülönbség, a harmadik pedig két szám összegének a négyzete. Majd a másik oldalon is van még egy különbséges. Ezeknek nézz utána, mi rá a szabály.


Eszerint felbontva:


(121-2*11*7x+49x^2)-(36x^2-25)+(4x^2+2*2x*9+81)-10 = 9-2*3*5x+25x^2


Felbontás:


121-154x+49x^2-36x^2+25+4x^2+36x+81-10 = 9-30x+25x^2


Összevonás:


217-118x+17x^2 = 9-30x+25x^2


Átrendezés:


208-88x-8x^2 = 0


x1: -13


x2: 2



Az esetleges hibákért felelősséget nem vállalok :P de mivel egész gyökök jöttek ki a végén, minden esély meg vam rá, hogy jól számoltam.

2013. nov. 16. 20:07
 4/10 A kérdező kommentje:
nekem a b nem 88 lett :S ott lesz valami hibám ezekszerint, köszi
2013. nov. 16. 20:09
 5/10 A kérdező kommentje:
ohh meg is van, egy nagyon egyszerűt számoltam el ... :@ :D
2013. nov. 16. 20:13
 6/10 A kérdező kommentje:
na végre meg van le is ellenőriztem x1=-2 x2=13
2013. nov. 16. 20:50
 7/10 anonim ***** válasza:

"na végre meg van le is ellenőriztem x1=-2 x2=13"

Valami csak nem jó, mert a +2 és -13 a jó eredmény.

2013. nov. 16. 21:10
 8/10 anonim ***** válasza:

Köszönöm a megerősítést :D levezetem fél órán keresztül, és akkor még az enyém a rossz. Tuti, hogy jó, amit csináltam.


2 és -13 -nak kell lennie

2013. nov. 16. 21:14
 9/10 anonim ***** válasza:

Mondjuk szerintem ott rontottad el, hogy a másodfokú megoldóképletet nem "-b" -vel, hanem "+b" -vel kezded... az pont felcseréli az előjeleket.


[link]

2013. nov. 16. 21:20
 10/10 A kérdező kommentje:
jaj bocsánat elb* egy - helyett +-ot írtam egyszerűsítésnél. :D jajj mindig ezek a -,+
2013. nov. 17. 13:45