Kaphatok segítséget fizikában? FONTOS és SÜRGŐS (8. osztályos fizika)


1.

Egy vashuzalból egy 3 m és egy 12 m hosszú darabot vágtak le. Hasonlítsd össze a két huzaldarab ellenállását!

2.

Hasonlítsd össze két egyenlő hosszúságú és azonos fajlagos ellenállású, de 0,8 mm 2 , illetve 0,2 mm 2 keresztmetszetű huzal ellenállását!

3.

Egy huzaldarabot felébe vágtunk és összesodortunk. Hogyan változott meg az ellenállása?

4.

Mit tudsz az azonos méretű réz- és vashuzal ellenállásáról?

1.

50 m hosszú, 1 mm 2 keresztmetszetű króm-nikkel huzalból huzalellenállást csévélünk. Mekkora az ellenállása?

Aki tudja akármelyikre a választ kérem segítsen!! :)



2013. nov. 11. 20:06
 1/2 anonim ***** válasza:

1/

Az elektromos ellenállás egyenesen arányos a huzal hosszával. A hosszabbnak 4-szeres az ellenállása.


2/

Az elektromos ellenállás fordítottan arányos a huzal keresztmetszetével. A véknyabbnak 4-szeres az ellenállása.


3/

Fele lett a hossz, fele az ellenállás.

Kétszeres lett a keresztmetszet, fele az ellenállás.

Összegezve: a felének a fele, azaz negyede lett.


4/

A réz fajlagos ellenállása kisebb, ha jól tudom, így a rézhuzalnak kisebb az elektromos ellenállása, ha geometriai jellemzői ugyanazok, mint a vashuzalé.


F/

R = ró*l/A = 1,2*50/1 = 60 ohm

2013. nov. 11. 20:32
 2/2 A kérdező kommentje:
nagyon szepen köszönöm a valaszt<333 :)))
2013. nov. 11. 20:48