Számítással állapítsd meg a képletét!
Mi a vegyület neve? Hol használjuk a háztartásban?
és mire? Mi a használatának kémiai magyarázata? Mi a vegyület E-száma?
2013. nov. 14. 12:08
1/3 anonim válasza:
Vegyünk ebből a vegyületből épp 100 grammot, és akkor a tömeg%-okat kicserélhetjük grammokra. Vagyis 100 gramm vegyület tartalmaz 29,17 gramm nitrogént, 8,33 gramm hidrogént, 12,5 gramm szenet és 100-(29,17+8,33+12,5)=50 gramm oxigént. A tömegeket anyagmennyiségekre a moláris tömeg segítségével számíthatjuk át, amiket a periódusos rendszerből tudunk megnézni. A nitrogén moláris tömege 14 g/mol, a hidrogéné 1 g/mol, a széné 12 g/mol, az oxigéné 16 g/mol. (Az ne zavarjon, hogy ELEMI ÁLLAPOTBAN a szén kivételével mindhárom elem kétatomos molekulákat képez, ahol a molekula moláris tömege az atom moláris tömegének kétszerese. Itt vegyület belsejében lévő különálló ATOMOKról van szó, úgyhogy itt nem kell 2-vel szorozni.) Az anyagmennyiség tehát így számolható ki: n=m/M ahol n az anyagmennyiség, m a tömeg, és M a moláris tömeg. Most mind a 4 elemre ezt kiszámoljuk. Nitrogén: 29,17 g / 14 g/mol =2,08 mol, hidrogén: 8,33 g / 1 g/mol = 8,33 mol, szén: 12,5 g / 12 g/mol = 1,04 mol, oxigén: 50 g / 16 g/mol = 3,125 mol. Mivel ezek még nem egész számok, ezért bővíteni kell őket, hogy egész számokat kapjunk. A 8,33-ból sejthetjük, hogy ezt 3-mal kell szorozni, hogy egész szám legyen, mert 0,33333=1/3 a 3,125-ből pedig hogy ezt 8-cal kell szorozni, hogy egész szám legyen mert 0,125=1/8. Vagyis összességében 3*8=24-gyel kell megszorozni minden mólban kapott eredményt. Nitrogén: 2,08*24=50 mol, a hidrogén: 200 mol, szén: 25 mol, oxigén: 75 mol. Most látjuk, hogy ezek 5-tel viszont oszthatókká váltak, úgyhogy osszuk el őket 5-tel: N: 10, H: 40, C: 5, O: 15. Ezek még mindig oszthatók 5-tel úgyhogy osszuk el újra (ez azt jelenti, hogy rögtön lehetett volna 5*5=25-tel is osztatni): N: 2, H: 8, C: 1, O: 3 Ekkor észre kell vegyük, hogy a 2 nitrogén és 8 hidrogén az együtt 2 db ammónium iont jelent, a szén és 3 oxigén pedig egy karbonátiont, és akkor a képet: (NH4)2CO3, vagyis ammónium-karbonát. Ez régen sütőporok anyagát képezte, mert elbomolva 1 molekula ammónium-karbonátból 4 molekula légnemű anyag keletkezik: (NH4)2CO3 -> 2 NH3 + H2CO3, ami viszont tovább bomlik: H2CO3 -> H20 + CO2, és magas hőmérsékleten sütés közben a víz is gőz halmazállapotú anyagként szabadul fel, és a keletkező buborékok a tésztát felfújják. Ma már inkább csak savanyúságot szabályozó anyagként alkalmazzák és az E száma: E503i.
2/3 anonim válasza:
Curie Kémia Emlékverseny 9. évfolyam 1. forduló 2013/2014 2. feladat :D
Köszönöm szépen :)
3/3 anonim válasza:
elnéztem, bocsánat, 4. feladat
nagyon szép megoldás, megint csak köszönöm!