Holnap délre meg kéne tanulnom deriválni! Hol kezdjem?

olyanok rémlenek, hogy voltak hogy L'hosptal szabály de hogy az mi azt már nem tudom
2013. nov. 13. 15:55
 1/4 b3342185 válasza:
remélem nem reklám de én innen tanultam deriválni : [link] majd a kereső sávba beírod h deriválás, asszem ingyenes témakörbe tartozik.
2013. nov. 13. 15:58
 2/4 anonim ***** válasza:

Amit fontos tudni:


Polinom deriváltja: (k*a^n)'=k*n*a^(n-1). igaz ez nemcsak polinomra igaz, hanem 1/polinomra is.


Konstans deriváltja minden esetben 0: k'=0


e alapú logaritmus deriváltja: (k*ln(|x|))'=k*1/x, ha másmilyen az alap, például log(3)(x), akkor az átírható ln-re: ln(x)/ln(3)=1/ln(3)*ln(x), ennek a deriváltja 1/ln(3)*1/x=1/(ln(3)*x) (mivel deriválásnál a konstans szorzót (de csak akkor, ha szorzó) békén hagyjuk).


a^x deriváltja a^x*ln(a).


Trigonometrikusok deriváltja:


sin(x)'=cos(x)

cos(x)'=-sin(x)

-sin(x)'=-1*sin(x)'=-1*cos(x)=-cos(x)

-cos(x)'=-1*cos(x)'=-1*(-sin(x))=sin(x)


Ezekből a tg(x), ctg(x) levezethető, de még ehhez kell a tört deriváltja (lásd lejjebb).


Összeg deriváltja megegyezik a tagok deriváltjának összegével: (f(x)+g(x))'=f(x)'+g(x)'


Szorzat/hányados deriváltja (ez kicsit bonyolultabb)

Láncszabály (ez is, de biztos leírják valahol rendesen)


L'Hospital-szabály: ha a tört egy bizonyos pontban 0/0 vagy végtelen/végtelen alakú, akkor a tört határértéke megegyezik a számláló és a nevező deriváltjának hányadosával:


lim(x->k) f(x)/g(x)=lim(x->k) f(x)'/g(x)', amennyiben f(x)=g(x)=0 vagy |f(x)|~(aszimptotikusan egyenlő)|g(x)|=végtelen (nem összetévesztendő a tört deriváltjával!)


Szerintem semmi fontosat nem hagytam ki. Ha ezeket tudod, akkor már a deriválás alapjait tudod (pontosabban használni tudod, de az elméleti részét nem fogod tudni, ahhoz többek között differenciálhányados kell).

2013. nov. 13. 16:49
 3/4 A kérdező kommentje:
na király így tuti 5ös lesz köszi
2013. nov. 13. 18:11
 4/4 A kérdező kommentje:
*kettes meglesz
2013. nov. 14. 15:14