Hogyan kell levezetni ezt a feladatot? HELP!


Nos így szól a feladat:

Egy is tállóban annyi ló van , hogy a fele 5-el több, mint a negyedrésze. Hány ló van az istállóban?


Volt 2 megoldásom de nem jön ki:

1/2x-5=1/4x /+5

1/2x=21/4x

2/4x=21/4x /x4

2x=21x


MIT RONTOK EL? MI A LOGIKÁJA? SOHA NEM SIKERÜL :(



#matek.ló.help
2013. nov. 12. 17:56
 1/4 anonim ***** válasza:

x/2 > x/4


Hogy egyenlők legyenek, a kisebbet megnöveljük 5-tel.


x/2 = x/4 + 5


2x = x + 20


x = 20 ló


Ell.:

20 fele 10

20 negyede 5


10 tényleg 5-tel több 5-nél.

2013. nov. 12. 18:01
 2/4 doracell ***** válasza:

Mit csináltál a második sorban, honnan lett az a 21x?

Érdemes először közös nevezőre hozni, azaz 4-gyel szorozni:

2x-20=x

2013. nov. 12. 18:01
 3/4 A kérdező kommentje:
Nagyon-nagyon köszönöm!
2013. nov. 12. 18:06
 4/4 Vree ***** válasza:

Majdnem jól felírtad:


1/2x=1/4x+5


(A fele 5-tel több, nem 5-tel kevesebb :) )


És én rögtön kivonnék 1/4x-et mindkét oldalból:


1/2x=1/4x+5 /-1/4x

1/4x=5


És akkor már meg is van a megoldás, csak mindkét oldalnak veszed a 4szeresét.


1/4x=5

x=20

2013. nov. 12. 21:25