Fizika házi megoldása (feladat lent)?

Feladat: Egy kocsi az útja első felén (tehát félútig, s1=s2) 40km/h sebességgel halad. Mekkora volt a sebessége az út második felén, ha az egész utat 50 km/h átlagsebességgel tette meg? Több infó nincs, ebből képtelen vagyok megoldani, a tankönyv megoldása érthetetlen, és mellesleg hibás, csak a végeredmény uaz a tk és a tanárnő szerint is. Szóval nem végeredmény kéne, hanem levezetés. A végeredményt nem adom meg, mert az alapján ellenőrzök (részleg) :D
2013. nov. 10. 21:06
 1/3 anonim ***** válasza:

Átlagsebesség=megtett út/az út megtételéhez szükséges idő.


Az út első felét t1=s1/40 idő alatt tette meg, a másodikat t2=s2/v2 idő alatt. Tudjuk még azt is, hogy


(s1+s2)/(t1+t2)=50, valamint (ahogy azt te is leírtad)

s1=s2, tehát:


t1=s1/40

t2=s2/v2

(s1+s2)/(t1+t2)=50

s1=s2.


Egyenletrendszert kell megoldanunk.


Ha nem megy, majd megoldom, sajnos most erre nincs már időm :( Azért te próbálkozz, hátha megy! :) (Segítség: a harmadik egyenletbe kell bepakolni a kifejezett tagokat).

2013. nov. 11. 12:57
 2/3 anonim ***** válasza:

Induljunk a kályhától.

Mi az átlagsebesség?

Egy szakaszra számított átlagsebesség egyenlő a szakasz hosszának és a megtételéhez szükséges időnek a hányadosával.


Ha

S - a szakasz hossza

T - a megtételéhez szükséges idő

va - az átlagsebesség

akkor az átlagebesség

va = S/T


Jelen esetben a szakasz két részből áll

S = s1 + s2

így a szükséges idő is két részből tevődik össze: az első és a második szakasz megtételéhez szükséges időből.

Vagyis

T = t1 + t2

ahol

t1, t2 - az első ill. a második szakasz ideje


Az átlagsebesség képletéből az össz időt kifejezve

T = S/va

Az össz időt behelyettesítve

t1 + t2 = S/va


A részidőket a szakaszhosszok és a szakaszsebességekkel tudjuk meghatározni:

t1 = s1/v1

t2 = s2/v2

Mivel a feladat szerint a két szakasz egyenlő

s1 = s2 = S/2

ezért

t1 = S/2v1

t2 = S/2v2

Ezeket az előző képletbe helyettesítve

S/2v1 + S/2v2 = S/va

Egyszerűsítés után

1/2v1 + 1/2v2 = 1/va


Mivel az első szakasz sebessége (v1) és az átlagsebesség (va) ismert, az egyenletben csak a keresett sebesség (v2) az ismeretlen, amit remélem már te is ki tudsz számítani.


A végeredmény v2 = 200/3


Egyébként ilyen esetekben az átlagsebesség a két szakasz sebességének harmonikus közepe.


DeeDee

********

2013. nov. 11. 13:10
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Megoldottam már, úgyhogy semmi gond.
2013. nov. 11. 20:00