Rebi néni olvasztott varjúhájból és méhpempőből készít varázserejű szépítőkenőcsöt.Háromfééle kenőcse van, 10%-os 20%-os és 40%-os méhpempő tartalmú.Pörge Dani egy 50 grammos csodakenőccsel szeretné meglepni a kedvesét,Sinkó Terát.Terának érzékeny bőre miatt 25%-os kenőcs kell.Hogyan keverhetné ki Rebi néni a háromféle kenőcséből a szükséges 50 grammot?keressünk több megoldást!


Segitsetek legyszivees,koszonom:)



2013. nov. 10. 20:03
 1/1 anonim ***** válasza:

5.) 3 liter 80%-os oldathoz hány liter 50%-os oldatot kell öntenünk, hogy 55%-os töménységű oldatot kapjunk?


Ha egy oldal 80%-os az azt jelenti, hogy az egész oldat 80%-a az oldott anyag mennyisége. Így az első oldatban 3*0,8 liter az oldott anyag. (2,4 liter)


A második oldat mennyiségét jelöljük x-szel. x liter 50%-os oldatban x*0,5 liter az oldott anyag.


Az összeöntés után 3 + x liter lesz az oldat. Ennek 55%-a az oldott anyag: (3+x)*0,55 liter.


2,4 + x*0,5 = (3+x)*0,55 / zárójelbontás

2,4 + x*0,5 = 1,65 + x*0,55 / - 1,65

0,75 + x*0,5 = x*0,55 / - x*0,5

0,75 = 0,05*x / : 0,05

15 = x


Tehát 15 liter 50%-os oldat kell.


Ellenőrzés:

3 liter 80%-a = 2,4 liter

15 liter 50%-a = 7,5 liter

Oldott anyagok összege= 2,4 liter + 7,5 liter = 9,9 liter

18 liter 55%-a = 18*0,55 = 9,9 liter.



ez alapján számold ki :)

2013. nov. 10. 20:31