Valakii okos matekos, segitene?

Rebi néni olvasztott varjúhájból és méhpempőből készít varázserejű szépítőkenőcsöt.Háromfééle kenőcse van, 10%-os 20%-os és 40%-os méhpempő tartalmú.Pörge Dani egy 50 grammos csodakenőccsel szeretné meglepni a kedvesét,Sinkó Terát.Terának érzékeny bőre miatt 25%-os kenőcs kell.Hogyan keverhetné ki Rebi néni a háromféle kenőcséből a szükséges 50 grammot?keressünk több megoldást! Segitsetek legyszivees:)

2013. nov. 10. 16:57
 1/2 anonim válasza:

Én nem fogom ezt a mesét köréírni (az a te dolgod lesz), inkább vegyünk sóoldatot. 3 féle eset van: amikor a 10 és 40%-osakat keverjük, amikor a 20 és 40%-osakat keverjük, valamint amikor mindhármat (ezt nem fogom levezetni). A 10 és 20%-osat hiába kevernénk, nem lesz belőle 25%-os.

Első eset, amikor 10 és 40%-osakat vegyítünk (én a só tömegével számolok, az az ismeretlen, vagyis x):

50*0.25=x*0.1+(50-x)*0.4

12,5=0.1x+20-0.4x

125=200-3x

3x=75

x=25 ---> Tehát a 10 és 40%-os oldatokat fele-fele arányban keverjük (25g - 25g ebben az esetben)


Második eset, 20 és 40%-osak vegyítése:

12,5=x*0.2+(50-x)*0.4

12,5=0.2x+20-0.4x

125=200-2x

2x=75

x=37,5 ---> Tehát a 20%-osból 37,5 g kell, míg a 40%-osból 50-37.5, azaz 12,5 g kell.

2013. nov. 11. 19:50
 2/2 anonim ***** válasza:

Csak egy kis kiegészítés, mert nekem tegnap első ránézésre "megtetszett" a kérdés. Pontosan a "mese" miatt. Ugyanis a "mese" szereplői: Rebi néni, Pörge Dani és Sinkó Tera – Arany János Vörös Rébék című költeményének szereplői. :)

Itt olvasható az eredeti:

[link]

2013. nov. 11. 22:42