Mennyi vizet kell a 320 gramm 10%-os rézgálicoldathoz tölteni, hogy a keverék 4,5 %-os legyen?

2013. nov. 7. 16:51
 1/1 anonim ***** válasza:

A 10%-os rézgálicban 320*0,1=32 gramm rézgálic van. Ha x gramm vizet töltünk hozzá, akkor az oldat 320+x grammos lesz, a rézgálic értéke 32 gramm. Az a kérdés, hogy milyen x esetén lesz az oldatban 4,5%-nyi rézgálic? Ezt egyébként úgy számolnánk ki, hogy az alkotórészt elosztjuk az oldattal és megszorozzuk 100-zal. Nos, tegyük ugyanezt:


(32/(320+x))*100=4,5 /:100

32/(320+x)=0,045 /*(320+x)

32=14,4+0,045x /14,4

17,6=0,045x /:0,045

17,6/0,045=176/0,45=3520/9=~391,111˙=x, tehát 391,111˙ gramm vízre van szükségünk.


Ellenőrzés: (32/(320+3520/9))*100=3200/(6400/9)=3200*9/6400=4,5.

2013. nov. 7. 19:41