Hogy kell 8-as számrendszerből átváltani 5-ös be? (többi lent)

Olyan feladatot kaptam, hogy váltsam át a 37-et 8-asból 5-ös számrendszerbe... az eredmény tudom, hogy 111, de azt szeretném megtanulni, hogy miképp kell ezt a műveletet végrehajtani...

2013. nov. 6. 15:25
 1/2 anonim ***** válasza:

A legegyszerűbb, ha először 8-asból 10-esbe váltod.

Tehát a 37 = 3 x 8 + 7 x 1 = 31 (10-es számrendszerben)


Utána 10-esből 5-ösbe. Melyik a legnagyobb 5ös hatvány, ami még kisebb, mint a 31? 5? 25? 125? A 25 lesz a válasz, abból is 1 db. Tehát a számod 1 _ _ . Mennyi hiányzik? 6. Abban hányszor van meg az 5? 1. Tehát 1 1 _ . Na mennyi hiányzik még? 6-5=1. Tehát egyesekből is kell 1 db. Így lesz 1 1 1. Vagyis 111.

2013. nov. 6. 15:40
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2013. nov. 6. 15:54