8-as és 16-os számrendszerből hogy kell átváltani 10-esbe?

Ha tudjátok, legyetek szívesek példát is írni.:)
2009. szept. 22. 16:29
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Egy példán magyarázom, úgy talán egyszerűbb. :)

pl: 723 a 8-as számrendszerben (alsó indexben 8-cal jelzik)

az a tizes számrendszerben így néz ki: 3*8^0+2*8^1+7*8^2=3*1+2*8+7*64=3+16+448=497 a tízes számrendszerben ( itt meg egy kis tizes van az alsó indexben értelemszerűen)


A lényeg hogy ha X számrendszerből 10-esbe akarsz átírni egy számot hátulról (1-es helyi értéktől) előrefelé (10-es, 100-as, 1000-es helyi érték és így tovább)a helyi értéken álló számot megszorzod X-nek a megfelelő hatványával. 1-es helyi értéken álló számot x^0-nal szorzod, a 10-es helyi értéken állót x^1-nel szorzod, a 100-ason állót x^2-nal és igy tovább mindig egyel nő a hatványkitevő.

Ha tudnék itt táblázatot csinálni úgy átláthatóbb lenne. :)


Ha a helyi értéket számmal írod le (pl 10-es, 100-as), az ott álló számot X-nek annyiadik hatványával kell megszorozni, ahány nulla van a helyi értékben ;)


Jah és majdnem elfelejtettem a végét, a szorzásból kapott értékeket összeadva megkapod a szám 10-es számrendszerbeli alakját. :)


Ha nem világos, megpróbálhatom máshogy is megfogalmazni. Sok sikert!

RG

2009. szept. 22. 19:30