Melyik az a hatjegyű, pozitív egész szám, amelynek a tulajdonságai a következőek? Folyt.


Páratlan sorszámú számjegyeinek összege 8, a párosaké 19, az első+utolsó számjegy összege 6.

A szám 53-mal osztva 50 maradékot ad, a negyedik hatványa pedig 21 számjegyből áll.

Köszi!



2013. nov. 2. 21:15
 1/3 anonim ***** válasza:

Lefordítva matekra:


az (abcdef) számról tudjuk:


a+c+e=8

b+d+f=19

a+f=6


"A szám 53-mal osztva 50 maradékot ad", ezzel nem nagyon tudunk mit kezdeni, tudni kellene az oszthatósági szabályát.


4. hatvány 21 számjegyből áll, vagyis 100000000000000000000<=(abcdef)^4<=999999999999999999999, negyedik gyököt vonva 10000<=(abcdef)<=177821, innen máris tudjuk, hogy az első számjegy csak 1 lehet, vagyis a=1, így a számunk már (1bcdef) alakú.


A harmadik egyenletbe beírjuk a értékét, így 1+f=6, vagyis f=5, tehát a számunk máris (1bcde5) alakú.


Az egyenlőtlenségből tudjuk, hogy b értéke legfeljebb 7 lehet. A második egyenletből b+d=14, és mivel b és d is nemnegatív egész egyjegyű számok (mivel számjegyek), ezért b és d lehetséges értékei (b;d)={(5;9);(6;8);(7;7))}, ugyanígy c+e=7-ből (c;e)={(0;7);(1;6);(2;5);(3;4);(4;3);(5;2);(6;1);(7;0)}


Ennyi adatmennyiségből 3*8=24 különböző számot tudunk összeállítani (kombinatorikai alapismeretek).


Tovább nem tudom, hogyan lehetne folytatni, de nem elegáns módja a befejezésnek, hogy ezt a 24 számot elosztjuk 53-mal, és megnézzük mit ad maradékul.


Ha esetleg eszembe jut valami más, szólok.

2013. nov. 4. 09:32
 2/3 A kérdező kommentje:
#1: Köszi, O.K., értem.
2013. nov. 4. 11:01
 3/3 A kérdező kommentje:

Lehet, hogy az oszthatósággal közelebb kerülnénk?

osztható 5-tel, 10-el nem,

osztható 9-cel mert számjegyeinek összege 27=3*9

osztható 11-el mert b+d+f - (a+c+e) =19-8=11

és még a szám 53-mal osztva 50 maradékot ad?

2013. nov. 4. 22:15