Feri zsebében van egy-egy 5,10,20,50,100 forintos érme. Hányféle összeget tud odaadni?

Az oké, hogy 2 az ötödiken és ez 32, de ebből miért kell kivonni egyet?
2009. nov. 15. 12:03
 1/4 anonim ***** válasza:

5, 10, 20, 50, 100 forintos érme. Hányféle összeget tud odaadni?


[5 alatt 1] + [5 alatt 2] + [5 alatt 3] + [5 alatt 4] + [5 alatt 5] = 5 + 10 + 10 + 5 + 1 = 31,


mert teljesen mindegy milyen sorrendben veszed ki a pénzeket egy-egy összeghez, az összeg értéke nem változik,

tehát a sorrend nem számít, azaz kombinációról van szó. C[5,1] + C[5,2] +... ,

mert annyiféleképpen tudsz összeget odaadni, ahányféleképpen tudsz választani a pénzeid közül 1, 2,... 5 darabot.

2009. nov. 15. 12:15
 2/4 anonim ***** válasza:
Gondolom ebből már látod, hogy 2^5 ismétléses variáció volna. És annak köze nincs a feladathoz!
2009. nov. 15. 12:17
 3/4 anonim ***** válasza:

Szerintem mindkettő jó válasz lehet:


A megadott pénzérméknél 1 összeget csak 1 kombinációval lehet kfizetni, és minden érmekombináció csak 1 összeget jelenthet.


Bármelyik pénzérmét a többitől függetlenül lehet választani vagy nem választani. Emiatt 2x2x2x2x2= 2^5.


A másik megoldás is jó, hiszen a Pascal háromszögekben ha a sor tagjait összeadod, akkor a kettő hatványait kapod meg.


A kérdés az, hogy elfogadható-e, ha Feri nem ad semmit? Ilyenkor 0 forintot ad, tehát ez is megoldás lehet. Ebből adódik a különbség.

2009. nov. 15. 12:45
 4/4 anonim ***** válasza:

"Szerintem mindkettő jó válasz lehet: "


Jogos!

2009. nov. 15. 12:55