Hány mol KCl-ra és hány gramm vízre van szükség 400 g 16 tömeg%-os oldat készítéséhez?

Segítenétek ezt megoldani? Az kijött, hogy 336g víz szükséges, de hány mol KCl?

2013. nov. 1. 22:25
 1/1 anonim ***** válasza:

mo=oldat tömege

moa=oldott anyag tömege

mosz=oldószer tömege

m/m%=tömegszázalék


mo=400g

m/m%=16%


moa=mo*((m/m%)/100%)=400g*(16%/100%)=400g*0,16=64g.

mosz=mo-moa=400g-64g=336g.


Ja hogy eddig meg van, bocsi, akkor az anyagmennyiség:


Hány mol a 64 g KCl? Erre keresed a választ.


Ehhez tudni kell a KCl moláris tömegét, amit a periódusos rendszerből a képlet alapján történő "összeválogatással" tudsz kiszámolni. A K moláris tömege 39 g/mol a klóré 35,5 g/mol. Ezt a kettőt kell összeadnod, és akkor megkapod, hogy a KCl moláris tömege az 39+35,5=74,5 g/mol.


Ebből az anyagmennyiség az n=m/M képlettel számolható, ahol n az anyagmennyiség, m a tömeg, M pedig a moláris tömeg. Vagyis n=64g/74,5g/mol=0,86 mol.

2013. nov. 1. 22:54