Oldjuk meg a következő egyenlete?


Oldjuk meg a következő egyenleteket.

a) x-1/x+x-2/x+...+1/x=3

b) 1+2+3+...+2013/2013-2012+2011-2010+...5-4+3-2+1=11x-1/1/1*2+1/2*3+...+1/2012*2013 (a / vonal, mindenhol tört vonalat jelképez)



2013. okt. 28. 19:34
 1/4 vurugya béla ***** válasza:
Jó, de meddig tartanak a számlálók és a nevezők? Zárójeleket kérnénk...
2013. okt. 29. 00:08
 2/4 A kérdező kommentje:

a)(x-1)/(x+x-2)/x+...+(1)/x=3

b) (1+2+3+...+2013)/2013-2012+2011-2010+...5-4+3-2+1=(11x-1)/1/(1*2)+

1/(2*3)+...+1/(2012*2013)

2013. okt. 29. 15:56
 3/4 vurugya béla ***** válasza:

Szerintem hibás a zárójelezésed.

Szerintem így lenne értelme:

(x-1)/x+(x-2)/x+...+1/x=3

Azaz a baloldalon minden nevező x. Szerintem még ez is ott kellene legyen a feladatban: "Oldjuk meg a pozitív egészek halmazán!", mivel csak így van értelme.

Ekkor a megoldás a következő:

Közös nevezőre hozok.

((x-1)+(x-2)+(x-3)+...+1)/x=3

Mivel x nem lehet 0, beszorzok a nevezővel.

(x-1)+(x-2)+(x-3)+...+1=3*x

Átalakítom a számlálót a számtani sorozat összegképletével:

x*(x-1)/2=3*x

Oszthatok x-szel, mert nem lehet 0.

(x-1)/2=3

x-1=6


x=7



Megpróbálom kibogozni a másikat is.

2013. okt. 29. 18:05
 4/4 vurugya béla ***** válasza:

(1+2+3+...+2013)/(2013-2012+2011-2010+...5-4+3-2+1)=(11x-1)+1/(1*2)+1/(2*3)+...+1/(2012*2013)


Ha így lenne, akkor értelmesebb lenne.

A baloldali számlálóban ismét számtani sorozat áll, zárt alakja: 2014*2013/2, a nevezőben (2013-2012)+(2011-2010)+...+(5-4)+(3-2)+1 áll, ami 1006+1=1007

A jobboldali törtek összegének zárt alakja 1-1/2013

Így az egyenlet:

(2014*2013/2)/1007=11x-1+1-1/2013, innen már egyszerű elsőfokú egyenlet lesz, ami könnyű, nincs rá időm, mert rohanok tovább.

2013. okt. 30. 09:02