Valaki segítsen légyszíves (fizika)?!


2. Azonos helyről, azonos irányba indul egy autó és egy motorkerékpár. A sebességük 25 m/s illetve 60 km/h. Hány

perc múlva lesz a távolságuk 4 km?

3. Két város 170 km-re van egymástól. Azonos pillanatban egymással szemben elindul két jármű, melyek sebessége

20 m/s és 60 km/h . Hány perc múlva találkoznak? Mekkora utat tettek meg a találkozásig?

levezetnétek nekem légyszíves?! azt tudom, hogy az 1.-nek az eredménye 8 perc, csak nem tudom, hogy kéne kijönnie

előre köszi a segítséget


2013. okt. 23. 18:03
 1/1 anonim ***** válasza:

Szia!


Annyit kell tudni, hogy v=s/t, azaz a sebesseg a megtett ut es az ido hanyadosa. (egyenletes mozgasoknal)


Elso feladat:

Azonos helyről, azonos irányba indul egy autó és egy motorkerékpár. A sebességük 25 m/s illetve 60 km/h. Hány

perc múlva lesz a távolságuk 4 km?


V1=25 m/s, v1=90 km/h

(mert 3.6 a valtoszam, ennyivel kell szorozni, ha m/s rol valtasz km/h-ra, ha km/h-rol szamolsz vissza m/s-re akkor pedig osztaani kell 3.6-al!!!)


v2=60 km/h


Mivel egy iranyba mennek, ezert a kettojuk kozotti sebessegkulonbseg 30 km/h, most mar csak ki kell szamitani, hogy ekkora sebesseg kulonbseggel, mennyi ido alatt lesz a tavolsaguk 4 km


ha v=s/t akkor t=s/v, azaz t=4km/30km/h

t=4/30 ora. Az mennyi perc? t=60*(4/30 ) azaz 240/30 = 8 perc.


Szamold ki, ha a sebessegek m/s -ban vannak megadva, de ekkor a 4 km-t helyett 4000 m-el kel szamolnod, illetve at kell valtanod a km/h -t m/s -re az eredmenyed pedig masodpercben jon majd ki.



Masodik feladat:

3. Két város 170 km-re van egymástól. Azonos pillanatban egymással szemben elindul két jármű, melyek sebessége

20 m/s és 60 km/h . Hány perc múlva találkoznak? Mekkora utat tettek meg a találkozásig?


v1=20 m/s azaz 3.6*20=72 km/h

v2=60 km/h

s=170km


Egymassal szamben mennek, igy a kettojuk sebessegevel kell szamolni:

v=v1+v2

v=132 km/h


Mennyi ido mulva talalkoznak?

t=s/v

t=170/132 Az eredmeny oraban lesz!

ez pedig 60*(170/132)= 77.272727272727 perc


Ezalatt az az auto, amelyiknek 72 km/h volt a sebessege (s=v*t alapjan)

72*(170/132)km utat tesz meg, ami 92.7272772 km


Ugyanigy a masik auto:

60*(170/132)77.2727272727 km-t tesz meg. A ketto osszege pedig eppen 170 km. Szamolhattal volna ugy is, hogy a 170 bol kivonod az egyik kiszamolt auto altal megtett utat es akkor a masik annyit tett meg, de ha kulon kulon kiszamolod, es osszeadod oket, akkor rogton ellenorzod is a megoldasod.

2013. okt. 24. 14:34