Valaki segitene? (matek hazi)

Egy haromtagu osszeg tagjai; ket szomszedos egesz szam negyzete, valamint szorzatuk negyzete.Bizonyitsuk be, hogy ez az osszeg mindig negyzetszam.!:)
2013. okt. 23. 10:00
 1/7 anonim ***** válasza:

n = a^2 + b^2 + a^2*b^2

b^2 = (a+1)^2

vagy

b^2 = (a-1)^2



n = a^2 ++ a^2 + 2a + 1 ++ a^4 + 2a^3 + a^2

vagy

n = a^2 ++ a^2 - 2a + 1 ++ a^4 - 2a^3 + a^2


Mindkét esetben két azonos polinom szorzatára kéne kihozni, de nem megy... lehet, ez az út nem járható?

2013. okt. 23. 11:03
 2/7 anonim ***** válasza:
(a^2 + b)^2 azonos lesz az algoritmussal.
2013. okt. 23. 11:10
 3/7 anonim ***** válasza:

b=(a+1)

(a^2 + b)^2 = a^2 + b^2 + a^2b^2

(a^2 + a+1)^2 = a^2 + (a+1)^2 + a^2(a+1)^2

a^4 + a^2 + 1 + 2a^3 + 2a^2 + 2a = a^2 + a^2 + 2a + 1 + a^4 + 2a^3 + a^2

a^4 + 2a^3 + 3a^2 + 2a + 1 = a^4 + 2a^3 + 3a^2 + 2a + 1


Tehát a feltevés igaz. :)

2013. okt. 23. 11:20
 4/7 anonim ***** válasza:

Az (a^2 + b)^2 képlethez segítségemre volt az első néhány ilyen szám kiszámolása:


a^2 + b^2

a = 1 :: 1 + 2 + 2 = 9 = 3^2

a = 2 :: 2 + 3 + 6 = 49 = 7^2

a = 3 :: 3 + 4 + 12 = 169 = 13^2


Tehát kell az, hogy a 3^2, 7^2, 13^2 kijöjjön valahogy a 'a', 'b' számokból

1 + 2 = 3 OK

2 + 3 = 5 eeeeeee


Akkor hogy jöhet ki?

1^2 + 2 = 3 OK

2^2 + 3 = 7 OK

3^2 + 4 = 13 OK


És itt is volt a képlet :)

2013. okt. 23. 11:27
 5/7 anonim ***** válasza:
Ez jópofa volt! Van még? :)
2013. okt. 23. 11:27
 6/7 A kérdező kommentje:
Sajnos nincs, Koszi a valaszokat!;)
2013. okt. 23. 17:34
 7/7 anonim ***** válasza:
Örülök, hogy segíthettem, remélem tanultál is belőle.
2013. okt. 23. 21:16