Matek házi, szöveges feladatok?


1.Egy kétjegyű szám első és második számjegyének aránya 2:3. Ha a számjegyeket felcseréljük, 18-cal nagyobb számot kapunk. Milyen számjegy áll az eredeti számban az egyesek helyén?


2.Egy kétjegyű szám számjegyeinek összege 8. A számot a számjegyei felcserélésével kapott számból kivonva az eredmény 36. Melyik ez a szám?


3.Egy kétjegyű pozitív egész számra gondoltam. Számjegyeinek összege 9. Ha a jegyeket felcseréljük, akkor az eredeti szám négyszeresénél annyival kapunk többet, mint a számjegyek összege. Melyik számra gondoltam?


4.Egy kétjegyű szám második számjegye 1. A szám jegyeinek különbségét a szám jegyeinek felcserélésével kapott számhoz adva az eredmény 15. Melyik ez a szám?


5.Egy kétjegyű szám első számjegye 2-vel nagyobb, mint a második. A számot megszorozva a számjegyei felcserélésével kapott számmal az eredmény 1855. Melyik ez a szám?



2013. okt. 20. 19:38
 1/2 anonim ***** válasza:

Első számjegy x, a második számjegy y


x/y = 2/3

=>

3x = 2y

10x + y = 10y + x + 18

=>

3x - 2y = 0

9x - 9y = 18

=>

9x - 6y = 0

9x - 9y = 18

3y = 18

y = 6

9x - 36 = 0

x = 4

A szám 46

2)

x + y = 8

10y + x - (10x + y) = 36

=>

x + y = 8 /9

-9x + 9y = 36

=>

9x + 9y = 72

-9x + 9y = 36

18y = 72 + 36 / 9

2y = 8 + 4

y = 6

x + 6 = 8

=>

x = 2

A szám:

26

...

3)

A szám 10x + y

Számjegyeinek összege: 9 =>

x + y = 9

10y + x = 4(10x + y) + 9

Egyenletrendszert kell megoldanod.

...

4)

Egy kétjegyű szám:(10x + y) második számjegye 1

=>

y = 1

A szám számjegyeinek különbsége(x - y) vagy(y - x) a szám jegyeinek felcserélésével kapott számoz adva az eredmény 15. Most az (x - y) különbséggel dolgozunk.

=> (x - y) + (10y + x) = 15

...

=>

A y = 1

(x - y) + (10y + x) = 15

=>

x - 1 + 10 + x = 15

2x = 15 - 10 + 1

2x = 6

=>

x = 3

A szám: 31

...

Most az y - x különbséggel dolgozunk:

y = 1

(y - x) + (10y + x) = 15

1 - x + 10 + x = 15

11 = 15 - ez hamis, következik, hogy 31 az egyetlen megoldás.

5)

Egy kétjegyű szám: (10x + y) első számjegye 2-vel nagyobb mint a második.(x + 2 = y)

A számot megszorozva a számjegyei felcserélésével kapott számmal: az kapott szám 1855. Melyik az a szám?

x + 2 = y

(10x + y)(10y + x) = 1855

...

2013. okt. 20. 20:01
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi :)
2013. okt. 20. 20:35