Algebrai úton, hogyan lehet megoldani ezt a matekfeladatot?


Háromszög.

a=x+y

b=x+z

c=y+z

Bizonyítsuk be:

a*(a oldal hozzáírt körének sugara)+b*(b oldal hozzáírt körének a sugara)+c*(c oldal hozzáírt körének a sugara)>=6T


Segédképletek:

(a hozzáírt körének a sugara)= T/(s-a) [s: félkerület]

Területet (T) héromképlet segítségével kell számolni.


Előre is köszönöm a megoldásokat!



2013. okt. 20. 13:38
 1/2 anonim ***** válasza:

A terület és így a Heron-képlet (!!) nem játszik szerepet a feladatban, mert ha behelyettesíted a hozzáírt kör sugarára vonatkozó képletet a bizonyítandó egyenlőtlenségbe, akkor T-vel végig lehet osztani és ezt kell csak belátni:


a/(s-a)+b/(s-b)+c/(s-c)>=6.


A feladat elején szereplő segítséget a következő módon lehet értelmezni. Ha x,y,z a csúcsokból a beírt körhöz húzható érintőszakaszok hosszai, akkor ismert, hogy

x=s-c,

y=s-b,

z=s-a,

valamint ezek közül kettő-kettő összege kiadja a háromszögoldalak hosszát. Érdemes a feladatot a,b,c helyett x,y,z segítségével átírni:


(x+y)/z + (x+z)/y + (y+z)/x >= 6.


Itt az osztást mindhárom törtnél tagonként el lehet végezni, és átcsoportosítani:


(x/z+z/x)+(y/z+z/y)+(x/y+y/x)>=6.


Ez azonban igaz, hiszen jól ismert, hogy bármely pozitív szám és reciprokának összege >=2, ezért a zárójelekben szereplő számok mindegyike legalább 2.

2013. okt. 20. 16:50
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm :D
2013. okt. 20. 18:15