Ez lenne a feladat.
53x56y
Ez a szám osztható legyen 45-tel.
Az x és az y helyére milyen számokat írhatunk, hogy osztható legyen 45-te.
Köszi szépen a segítséget!
2013. okt. 16. 19:32
2/3 anonim válasza:
45=9*5
Ahhoz, hogy a szám oszható legyen 45-tel, oszhatónak kell lennie 5-tel és 9-cel.
Mivel a szám osztható 5-tel, y vagy 0, vagy 5 lehet.
Mivel a szám oszható 9-cel is, a számjegyeinek összege is oszhatónak kell lennie 9-cel.
Tehát ha y=0
akkor 5+3+5+6+0=19
x=8, mert 19+8=27, ami osztható 9-cel.
Ha y=5
akkor 5+3+5+6+5=24
x=3, mert 24+3=27, ami osztható 9-cel.
Megoldás:
538560 és 533565
x1=8
y1=0
x2=2
y2=5