PH számítás. Hogyan lehet megoldani?


5dm^3 kénsavoldat 0,0056g kénsavat tartalmaz, mekkora az oldat pH-ja?

Előre is köszönöm a segítséget! :)


2013. okt. 14. 13:58
 1/3 anonim ***** válasza:

V(oldat) = 5dm^3

m(H2SO4) = 0,0056g


Számoljuk ki, hogy az oldatban lévő H2SO4 tömege hány mól:

0,0056g => x mól

98g = > 1 mól

Innen: x = 5,71*10^-5 mól


5dm^3-ben tehát 5,71*10^-5 mól kénsav található, így ezen két adat segítségével nézzük meg, hogy hány mól/dm^3 koncentrációjú az oldat:

c = (5,71*10^-5 mól)/5dm^3 = 1,142*10^-5 mól/dm^3


Alkalmazzuk a pH számítási egyenletét, hogy:

pH = -lg(c)

pH = -lg(1,142*10^-5)

pH = 4,942

2013. okt. 14. 15:19
 2/3 anonim ***** válasza:

Majdnem helyes az első válasz, de a pH-t az oxónium-ionok koncentrációjából számoljuk, nem pedig a savéból. Egyértékű erős savaknál ez megegyezik, viszont két- és háromértékű erős savaknál, mint a kénsav, nem. Gyenge savaknál sem.


V(oldat) = 5dm^3

m(H2SO4) = 0,0056g


Számoljuk ki, hogy az oldatban lévő H2SO4 tömege hány mol:

0,0056g => x mol

98g = > 1 mol

Innen: x = 5,71*10^-5 mol


Idáig helyes, viszont itt írjuk fel a kénsav reakcióját vízzel:


H2SO4 + 2 H2O <--> 2 H3O(+) + SO4(2-)


Láthatjuk, hogy oxónium-ionokból 2x annyi van mint kénsavból, ezért szorozni kell kettővel a kénsav anyagmennyiségét:


n(H3O+)=1,14*10^-4 mol

és ez van benne 5dm^3 oldatban. Ebből a C=n/V alapján C=2,285*10^-5 mol/dm^3.

Ebből pedig a pH= -log(2,285*10^-5)= 4,64.


17/F

2013. okt. 14. 17:18
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :D
2013. okt. 14. 17:55