f(x)=1-3x

g(x)=2x^2-1

h(x)=10/(3-x)


Hogy kapom meg az inverzét?És hogy kell ábrázolni őket? Valaki segítsen :-((((



2013. okt. 14. 11:36
 1/4 anonim ***** válasza:

1) Jelöljük az f(x) függvény inverzét f1(y)-al


f(x) = 1 - 3x => f1(y) = (y - 1) / (-3)

=>

f1(y) = (1 - y) / 3

2) Jelöljük a g(x) inverzét g1(y)-al.

g(x) = 2x² - 1 => g(x) + 1 = 2x² =>

(g(x) + 1) / 2 = x^2 =>

gyök((g(x) + 1) / 2) = x

x-helyére g1(y)-t írsz, g(x) helyére y-t.

Azt kapod:

g1(y) = gyök((y + 1)/2)

...

Hasonlóan:

h(x) = 10/(3 - x)

=>

3 - x = 10/h(x)

-x = -3 + 10/h(x)

x = 3 - 10/h(x)

x helyére h1(y)-t raksz, h(x) helyére y-t

Azt kapod:

h1(y) = 3 - 10/y

2013. okt. 14. 11:51
 2/4 anonim ***** válasza:
hjam második válaszában van egy súlyos hiányosság, kimaradt valami fontos.
2013. okt. 14. 15:04
 3/4 anonim ***** válasza:
azt tudom. +-előjel. Gyököt vontam, de nem tettem ki egyiket sem.
2013. okt. 14. 15:23
 4/4 anonim ***** válasza:
Na így viszont már nem hiányos, hanem rossz. Illetve attól függ, hogy vesszük. Ha kiteszed a pluszmínuszt, akkor az tényleg inverz, csak nem függvény, hanem csak reláció. Egy függvénynek csak egy értéke lehet. Tehát ha inverz függvényt keresel, az csak a pozitív érték. Amiről viszont elfeledkeztél, az az értelmezési tartomány leszűkítése.
2013. okt. 14. 15:39