S. O. S. Fizika dolgozathoz kéne!?


1. Feladat: Egy tartályban lezárt gáz nyomásást melegítéssel 20%-al megnöveljük. Mekkora lesz a hőmérséklete, ha kezdetben 0 C volt?


2. Feladat: 3 mól gáz nyomásán 1,3. 10 (az ötödiken) Pa, térfogata 60 dm3. Mekkora a gáz hőmérséklete.



2013. okt. 10. 19:23
 1/3 anonim ***** válasza:
1. Nagyon egyszerű, annyit kell csak tudni hozzá, hogy a állandó térfogaton (erre a lezárt tartály utal) a gáz nyomása egyenesen arányos az abszolút hőmérséklettel. Vagyis, ahhoz, hogy a nyomása 20%-kal megnőjjön, ahhoz a hőmérsékletét is 20%-kal kell megnövelni, vagyis 100%+20%=120%-ra, ami 120%/100%=1,2-szeres szorzót jelent (ez csak sima %-számítás volt matekból). Viszont természetesen nem a 0-át kell megszorozni 1,2-vel, mert akkor az ugyanúgy 0 maradna, hanem a Celsiust át kell váltani Kelvinbe, és azt kell megszorozni. Átváltani meg úgy kell, hogy csak hozzá kell adni 273-at. Vagyis a 0°C fok az 0+273=273 K. És ha ezt megszorozzuk 1,2-vel akkor 273*1,2=327,6 Kelvin lesz. Ha ezt újra Celsiusba akarjuk váltani, akkor most kivonni kell belőle 273-at, és akkor az eredmény: 327,6-273=54,6°C fok lesz.
2013. okt. 10. 20:10
 2/3 anonim ***** válasza:
2. Ehhez meg csak az általános gáztörvényt kell tudni, ami p*V=n*R*T, és ugye tudjuk a jelöléseket, hogy p=nyomás, V=térfogat, n=mól vagy másszóval anyagmennyiség, R=egyetemes gázállandó, amit tudjuk, hogy "nyolc egész pí" vagyis 8,314 J/(mol*K), T=abszolút (=Kelvinben mért) hőmérsékelt. Most már csak át kell rendezni az egyenletet T-re (mert az a kérdés), át kell váltani a mértékegységeket SI mértékegységekbe (itt csak a térfogatot kell köbméterbe, mert a többi már eleve SI-ben van megadva), és be kell helyettesíteni az egyenletbe: T=p*v/(n*R)=1,3*10^5 Pa(ami N/m^2)*0,06 m^3/(3 mol*8,314 J/(mol*K))=312,7 K, ami 312,7-273=39,7°C fok. A mértékegységnek is K-be kell kijönnie, ez úgy jön ki, hogy a Pa, ami N/m^2 (Newton/négyzetméter) megszorzódik m^3 (köbméter)-rel, és akkor a 3 méterből 2 eltünteti a nevezőt, a harmadik meg megszorozza a Newtont, és akkor Nm (Newtonméter) lesz, ami egyenlő a J (Joule)-val, és ezt meg az egyetemes gázállandó J-ja tünteti el, illetve a mol-ok is kiesenek, és így marad meg a Kelvin.
2013. okt. 10. 20:26
 3/3 A kérdező kommentje:
Jujj, nagyon köszönöm!
2013. okt. 10. 20:45