2013. okt. 6. 15:32
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
végtelenbe
2013. okt. 26. 17:15
 2/11 A kérdező kommentje:
De miért?
2013. okt. 26. 18:51
 3/11 A kérdező kommentje:
Én úgy próbáltam gondolkodni, hogy az 0,4 az n.-en tart a nullába, az n tart a végtelenbe, a szorzatuk pedig nem tudom hova tart, mert ugyan az exponenciális nyilván "erősebben" húz, de itt összegről van szó, nem sima határértékről.
2013. okt. 26. 18:53
 4/11 vurugya béla ***** válasza:

Amikor az n eléri a 3-at, akkor a hatvány alapja 1,2 lesz. Tehát a harmadik elemtől kezdve a megadott sorozat elemei nagyobbak, mint az 1,2^n sorozat elemei. Ez utóbbi a végtelenbe tart, emiatt a nála nagyobb sorozat is oda tart.

(Ez az rendőr elv- egyik esete.)

2013. okt. 26. 20:22
 5/11 vurugya béla ***** válasza:

Nem jó! Elnéztem!

Amit írtam, az az (n* (0,4)) ^n sorozatra igaz.

Mindjárt írom a jó választ...

2013. okt. 26. 20:26
 6/11 vurugya béla ***** válasza:

Nem tudom, hányadikos vagy, feltételezem, hogy tudod a mértani sor összegét. Most végtelen sok mértani sort fogok felírni. Mivel egymás alatt, táblázatszerűen kellene megjelenni bizonyos hatványoknak, _____ jelekkel fogok igazítani.


0,4^1 + 0,4^2 + 0,4^3 + 0,4^4 + 0,4^5 + ....

________0,4^2 + 0,4^3 + 0,4^4 + 0,4^5 + ....

________________0,4^3 + 0,4^4 + 0,4^5 + ....

________________________0,4^4 + 0,4^5 + ....

________________________________0,4^5 + ....


Ha oszlopokban összeadod ezeket, akkor épp a keresett sorozatot kapod, mert a 0,4^n éppen n-szer lesz.

A fentebbi táblázat sorait összegezve:

Az első sor összege 0,4/(1-0,4)=0,4/0,6

A második sor összege 0,4^2/(1-0,4)=0,4^2/0,6

A harmadik sor összege 0,4^3/(1-0,4)=0,4^3/0,6

stb...


Az összes fentebb leírt táblázatsorok összegei egy újabb mértani sort adnak:

0,4/0,6 + 0,4^2/0,6 + 0,4^3/0,6 + ... =

= (0,4/0,6)/(1-0,4) = 0,4/0,6^2 = 10/9


Ez tehát a keresett sorösszeg.

2013. okt. 26. 20:39
 7/11 anonim ***** válasza:

10/9 lesz a helyes válasz, amit bizonyítani is kellene.

Sz. Gy.

2013. okt. 26. 20:40
 8/11 vurugya béla ***** válasza:

Elrontotta a weblap a gyönyörű igazításomat. Csak a táblázatot újra leírom:

0,4^1 + 0,4^2 + 0,4^3 + 0,4^4 + 0,4^5 + ....

______..0,4^2 + 0,4^3 + 0,4^4 + 0,4^5 + ....

______......____0,4^3 + 0,4^4 + 0,4^5 + ....

______......______......0,4^4 + 0,4^5 + ....

______......______......______..0,4^5 + ....

2013. okt. 26. 20:43
 9/11 anonim ***** válasza:
Amit Béla menet közben meg is tett. Köszi. Sz. Gy.
2013. okt. 26. 20:43
 10/11 vurugya béla ***** válasza:
Talán érted, minden sor egy taggal beljebb kezdődik.
2013. okt. 26. 20:43
1 2