Leellenőrzöd ezt a feladatot (matek)? SOS.


500 000 Ft-ot beteszek a bankba, 6 havonta 9%-ot kamatozik. Kamatadó: 20%

Mennyi pénzem lesz 5 év múlva?


A kamatadó miatt a tényleges kamat ugye 7,2%, ezért én úgy számoltam, hogy

500 000* 1,072^10=1 002 116 Ft.

De ez a megoldás nem jó, mert 712 144 Ft a megoldás. Mit rontottam el?


2009. nov. 9. 00:16
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

most késő van ehhez, de sztem az lesz a hiba, h 500.000-nek a 9%-ának a 80%-a nem egyenlő 500.000-nek a 7,2%-ával.


remélem érted h h értem, erőm már nem sok van kifejteni, főleg nem megoldani a feladatot, de ott lesz a hiba

2009. nov. 9. 00:55
 2/12 anonim ***** válasza:
hoppá mégis egyenlő, akkor én vagyok buta, bocs :$
2009. nov. 9. 00:56
 3/12 A kérdező kommentje:

Nem baj, azért köszi.

Esetleg valaki más?

2009. nov. 9. 01:02
 4/12 A kérdező kommentje:
Reggel még visszanézek, ha valaki esetleg erre jár... örök hálám neki. :)
2009. nov. 9. 01:38
 5/12 anonim ***** válasza:
A 712.144,-Ft 3,6%-os kamattal jön ki. Hogy az hogy jön ki, nem tudom.
2009. nov. 9. 05:13
 6/12 A kérdező kommentje:

Szóval a 7,2-t valamiért le kell osztani 2-vel...

Köszi, majd még megpróbálom valamelyik osztálytársamat megkérdezni, aki jobb matekos, mint én. :)

2009. nov. 9. 06:50
 7/12 anonim ***** válasza:
Ha jársz még erre, írd le lécci, hogyan oldottátok meg órán, mert érdekel!
2009. nov. 9. 11:04
 8/12 anonim ***** válasza:

a kamat az mindíg éves kamat.

lehet a kamatperiódus 6 hónapos, azaz ennyi időnként számolják ki a dolgot, de a kamat az mindíg éves kamat.

2009. nov. 9. 11:11
 9/12 anonim ***** válasza:

11:04-es vagyok, és azért érdekelne, mert szerintem "józan paraszti ésszel" a 712 144 Ft megoldás sem jó.


Ugyanis a kamattényező a feladat szerint féléves q=1+p/100, ezért

egy év után:

a kamatos kamattal felnövekedett tőke: Tq^2

a növekmény: T(q^2-1)

a kamatadó: T(q^2-1)*0,2

a rendelkezésre álló összeg: T(q^2 - (q^2 - 1) * 0,2) = T(q^2 - q^2 * 0,2 + 0,2) = T(q^2 * 0,8 + 0,2) = T(1,1881 * 0,8 + 0,2) = T * 1,15048


5 év múlva: T * 1,15048^5 = T * 2,015558308


Konkrétan a T= 500.000,- Ft és p = 9 % esetben

1 év múlva, adózás után van 661.802,1152 Ft-od,

5 múlva 1.007.779,154 Ft-od.


(Az összeg azért ilyen meglepően magas, mert a féléves 9%-os kamat mocsok sok. Az majdnem 19%-os éves kamat.)

2009. nov. 9. 14:46
 10/12 anonim ***** válasza:

* 2 év múlva lesz adózás után 661.802,1152 Ft-od

egy év után csak 575.240,- Ft

Bocs.

2009. nov. 9. 14:49
1 2