a kikötésig eljutottam hogy x nagyobb mint -4 utána nem tudok tovább jutni, a köbös zárójelet kibontottam de utána se lett egyszerűbb. remélem tudtok segíteni2013. okt. 6. 11:08
1/2 anonim válasza:
Vezessünk be két új ismeretlent:
a=x^2, b=gyök(x+4).
Ezekre a következők teljesülnek:
(b^2-4)^2=a,
a/b=(2+b)^2. (Ez utóbbi volt az egyenletünk.)
Így a második egyenletbe a-t az első alapján helyettesítve, majd b-vel végigszorozva
(2+b)^3*b=(b^2-4)^2.
Itt elvégezve a műveleteket a negyedfokú tag kiesik, ez marad:
3b^3+10b^2+4b-8=0.
Ennek ha szerencsénk van, meg tudjuk tippelni egy egész gyökét, mert az csak a konstans tag (8) osztói közül kerülhet ki. Szerencsénk van: b=-2 megoldja az egyenletet. Tehát (b+2)-t kiemelve szorzattá lehet alakítani:
3b^3+10b^2+4b-8=3b^3+6b^2+4b^2+8b-4b-8=
=(b+2)(3b^2+4b-4)=(b+2)(b+2)(3b-2).
Tehát b=-2 vagy b=2/3.
Mivel b=gyök(x+4), csak a nemnegatív gyök jöhet számításba:
gyök(x+4)=2/3,
x+4=4/9,
x=-32/9.
2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm a segítséget !
2013. okt. 6. 21:17