Chuck23y kérdése:

Oldja meg az egyenletet a valós számok halmazán: x^2 / √ (x+4) = (2+√ (x+4) ) ^3 Mivel egyenlő x?

a kikötésig eljutottam hogy x nagyobb mint -4 utána nem tudok tovább jutni, a köbös zárójelet kibontottam de utána se lett egyszerűbb. remélem tudtok segíteni

2013. okt. 6. 11:08
 1/2 anonim ***** válasza:

Vezessünk be két új ismeretlent:


a=x^2, b=gyök(x+4).


Ezekre a következők teljesülnek:

(b^2-4)^2=a,

a/b=(2+b)^2. (Ez utóbbi volt az egyenletünk.)


Így a második egyenletbe a-t az első alapján helyettesítve, majd b-vel végigszorozva


(2+b)^3*b=(b^2-4)^2.


Itt elvégezve a műveleteket a negyedfokú tag kiesik, ez marad:


3b^3+10b^2+4b-8=0.


Ennek ha szerencsénk van, meg tudjuk tippelni egy egész gyökét, mert az csak a konstans tag (8) osztói közül kerülhet ki. Szerencsénk van: b=-2 megoldja az egyenletet. Tehát (b+2)-t kiemelve szorzattá lehet alakítani:


3b^3+10b^2+4b-8=3b^3+6b^2+4b^2+8b-4b-8=

=(b+2)(3b^2+4b-4)=(b+2)(b+2)(3b-2).


Tehát b=-2 vagy b=2/3.


Mivel b=gyök(x+4), csak a nemnegatív gyök jöhet számításba:


gyök(x+4)=2/3,

x+4=4/9,


x=-32/9.

2013. okt. 6. 11:35
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm a segítséget !
2013. okt. 6. 21:17