Egy jó fizikás, segítene nekem?


Itt a feladat :)

Mekkora lenne annak a levegőnek a térfogata 20 °C hőmérsékleten és külső légköri nyomáson, amely akkor távozik egy 4m X 5m X 3m méretű szobából, amikor a szoba levegőjének hőmérséklete 0 °C-ról 20 °C-ra növekszik?


Ha lehet, írjátok le az egész megoldásmenetet :)

Előre is köszönöm :)



2013. szept. 30. 16:55
 1/1 bongolo ***** válasza:

V = 4·5·3 m³

T₁ = 0°C = ... K (számold ki)

T₂ = 20°C = ... K

Kimaradt a feladatból a külső nyomás:

p = ... kPa = ... Pa


Az egyetemes gáztörvény szerint: p·V = n·R·T. Ezt ugye tanultátok? Ha nem, szólj. Bár, ha jobban belegondolok, nem is kell a külső nyomás meg az egyetemes gáztörvény, elég az izobár állapotváltozás törvénye is...


Ha zárt lenne a szoba miközben felmelegszik a levegő, akkor megnőne a nyomása. Ez a Gay-Lussac-törvény: izochor (állandó térfogatú) állapotváltozáskor p/T = áll.


De most a szoba nyitott, ezért a nyomás végig megegyezik a külső légnyomással. A "felesleges" levegő kimegy a szabadba melegítéskor. Lehet úgy is tekinteni a dolgot, mintha megnőne a szoba térfogata (gondolatban hozzáadjuk a kiszökött levegő térfogatát is), miközben a nyomás állandó marad. Ezt írja le a Charles törvény: izobár (állandó nyomású) állapotváltozásnál V/T = áll.


Most tehát:

  V/T₁ = V₂/T₂

ahol V₂ a szoba elképzelt térfogata T₂ hőmérsékleten.

  V₂ = V + ΔV

ahol ΔV a kiszökött levegő térfogata T₂ hőmérsékleten. Vagyis:

  V/T₁ = (V+ΔV)/T₂

Ebből V, T₁ és T₂ ismert, ΔV kijön.


A kérdés az volt, hogy 20 fokon mekkora a távozó levegő térfogata: hát ez pont a ΔV, hisz az is 20 fokon van.

2013. szept. 30. 17:25