7. -es fizikás feladat?
Szóval 10kg-os jégről van szó, ami mínusz 5 Celsius fokos
és 130 celsius gőz legyen belőle! Sehogy sem jövök rá
Még szerintem van valami a feladatban valami kérdés (mennyi energia kell, vagy hasonló jellegű kérdés).
Az a lényeg, hogy vágd szét ezt a nagy feladatot négy kisebb feladatra:
a)
10 kg -5 C jég 0 C fokra ,,melegszik'' (persze mindvégig jég formában marad). Tehát a jeget 5 C-kal melegítjük tovább (az eredeti -5 C-ről 0 C-ra)
b)
10 kg 0 C jég 0 C-os vízzé változik (a hőmérséklete nem emelkedik, de ugye ahhoz is kell energia, hogy jégből vízzé olvadjon)
c)
10 kg 0 C víz 100 C-ra melegszik. Tehát a vizet 100 C-kal melegítjük tovább (az eredeti 0 C-ról 100 C-ra)
d)
10 kg 100 C vízet elforralunk, gőzzé válik, magát a gőzt viszont egyelőre nem melegítjük 100 C-nál magasabbra, szóval 10 kg 100 C vízből 100 C gőz lesz. Tehát az energia itt most nem a melegítéshez kell, hanem pusztán csak az ,,elforraláshoz''
e)
10 kg 100 C gőzt továbbmelegítünk 130 C-os gőzzé. Tehát a gőzt 30 C-kal melegítjük tovább (az eredeti 100 C-ről 130 C-ra).
Ez négy feladat, először ezeket oldd meg külön-külön, abból már össze lehet majd rakni a ,,nagy'' feladatot is.
A kicsi feladatok annyiból könnyebbek, hogy lényegében csak kétfajta dolgot kell hozzájuk tudni:
Egyik dolog: van 10 kg valamilyen anyag, Ezt továbbmelegítjük valahány fokkal. Maga az anyag nem változik meg (nem olvad el, nem forralódik el, nincs hamazállapotváltozás sem), csak továbbmelegszik a megadott fokkal. Ez a fajta eset az a), c), e) feladatban van. Az ilyeneket hogyan kell megoldani? Az ilyen feladatok megoldási módját a könyvben a ,,fajhő'' címszó alatt találhatod.
A b), d) feladat megoldásához viszont valami mást kell tudni. Ezeknél nem melegítés van, hanem halmazállapot változás. A b) feladatban van 10 kg jég épp az olvadásponton (de még jég), és olvasszuk meg (de a víz ugyanolyan fokos, nekünk csak az olvadást kell véghezvinnünk, továbbmelegítenünk nem kell). A d) feladatban van 10 kg forróvíz épp a forráspontján, és nekünk el kell forralnunk. Továbbmelegítenünk itt sem kell (a gőz marad 100 C-os), nekünk csak a gőz halmazállapotúvá való változtatásról kell gondoskodnunk. Mennyi energia kell ezekhez a tisztán halmazállapotváltozásos folyamatokhoz? Az ilyen fajta feladatok megoldási módját az ,,olvadáshő'' és ,,forráshő'' címszó alatt érdemes a könyvben keresni.
a) feladat: jég fajhőjével és 5 C-os melegedéssel kell számolnod, 10 kg anyagra
b) feladat: ehhez az olvadáshő fogalmát kell ismerned, és ezzel számolnod jég ---> víz halmazállapotváltozásra, 10 kg anyagra
c) feladat: az a) feladathoz hasonlít, csak itt nem a jég, hanem a víz fajhőjével kell számolnod, 100 C-os hőmérséklet-változásra, és 10 kg anyagra
d) feladat: ez meg a b) feladathoz hasonlít, csak itt nem jég-->víz, hanem víz--->gőz halmazállapotváltozás van, ehhez a forráshő fogalmát kell ismerni.
Ha ez a négy feladat külön-külön megvan, akkor ezekből kell összerakni a nagy feladatot is
A d) feladatnál tehát a gőz fajhőjét kell ismerned (ez külön meg van adva valami táblázatban a könyvben, vagy azon az oldalon, ahol mostanában tartotok, vagy pedig leghátul a könyv végén).
30-fokos hőmérséklet-emelkedéssel kell számolni (a 100 C gőz továbbmelgszik 130 C-ra, tehát 30 C-os melegítésről van szó.
10 kg anyaggal csináljuk ezt a melegítési folyamatot.
Az egyes mennyiségek összeszorzódnak, a részletek a könyvben vannak leírva fajhő címen. Kicsit furcsa fogalom, nekem is emésztenem kellett annak idején, valahogy nekem is hirtelen jött.
Az előző válasz az e) feladatra vonatkozott, nem a d) feladatra.
Tehát összesen 5 feladatot tartalmaz a nagy feladat, de ezek lényegében két fajtába sorolhatóak: melegítések (fajhő), és halmazállapot-változások (olvadáshő, forráshő).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!