Hidrogén-kloridot tartalmazó, 25°C-os, 0,101MPa nyomású levegő 100 dm3-ét, 2dm3 13-as pH-jú NaOH-oldaton vezettük át, miközben a - gyakorlatilag változatlan térfogatú - oldat pH-ja 1 egységgel változott. Számítsuk ki, hány V/V% HCl-ot tartalmazott a vizsgált levegő?2013. máj. 1. 11:23
1/2 Simon0211 válasza:
A 13-as Ph-jú oldat 0.1mol/dm3 koncentrációban tartalmaz OH(-) iont. Két dm3-ünk van így az 0.2 mol NaOH tartalmaz. Az oldat Ph-ja 1-gyel csökken, azaz az oldat Ph-ja a HCl gáz után 12 lesz, ami annyit tesz, hogy OH(-) koncentrációja 0.01re csökken. Mivel 2 dm3rün van így a 2 dm 0.02 mol OH(-) fog tartalmazni. Az 0.2-0.02=0.18 mol OH(-) ion reagált. Mivel a HCl és a NaOH is egyértékű sav/bázis így 1:1 reagálnak egymással, ezek alapján ehez a reakcióhoz 0.18 mol HCl-re volt szükség. A gázunk 25C-os és 0.101 MPas nyomású azaz standardállapotban van így moláris térfogata 24.5 (Vm). Az összefüggés alapján V=Vm*n azaz a HCl ház térfogata 0.18*24.5=4.41 dm3. Ezek alapján a gázunk térfogat százalékos összetétel: 4.41/100*100=4.41 % !!!
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget! :)
2013. máj. 1. 17:26