2013. szept. 24. 09:23
1/9 A kérdező kommentje:
2013. szept. 24. 09:29
3/9 anonim válasza:
1/
x>0
Szorzunk x-szel.
x-1 + x-2 + ... + 1 = 3x
A bal oldal egy számtani sorozat: a1=x-1, an=1, d=-1, n=x-1
Sn=(x-1)(x-1+1)/2=(x^2-x)/2
Az egyenlet tehát: (x^2-x)/2 = 3x
És ez már nem nehéz.
-KA-
4/9 anonim válasza:
5/9 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm. A másodikat megértettem, az elsõt még nem, de gondolkodom rajta. Nem értem honnan jött ki az az x^2-x/2 a bal felén.....
2013. szept. 24. 13:59
6/9 anonim válasza:
Számtani sorozat első n tagjának összege, ha a1=x-1 az első tag, an=1 az utolsó tag (d=-1).
Összesen x-1 db tag van, n=x-1. Pl. 5-1 + 5-2 + 5-3 + 5-4, x=5 esetén. 5-5 már nincs, mert 1 az utolsó, de ha lenne, akkor is 0 lenne.
Sn=(x-1)(x-1+1)/2=(x-1)*x/2=(x^2-x)/2
-KA-
7/9 A kérdező kommentje:
Kösz, jó bonyolult... s akkor nekem kijött hogy x^2=7x, s akkor x=7?
2013. szept. 24. 14:46
8/9 anonim válasza:
Igen, x=7, mert x nem egyenlő nulla.
Mert egyébként x^2-7x=0 -ból x-et ki kell emelni a bal oldalon:
x(x-7)=0
És egy szorzat csak akkor nulla, ha az egyik szorzótényezője nulla. Ebből két eset lehet:
a/ x=0, de ez nekünk nem megoldás.
b/ x-7=0, amiből x=7 a megoldás.
-KA-
9/9 A kérdező kommentje:
Kösz még egyszer....
2013. szept. 25. 07:24