Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Matematika, variációk. Érti...

Bratilla kérdése:

Matematika, variációk. Érti valaki?

Figyelt kérdés

Nos, egy feladatlapot kaptunk, az első négyet tudtam, de az 5. feladattól nem értem teljesen. Szerintetek ezeket hogyan kellene felírni és megcsinálni?


5, Az egyhasábos totószelvény 13 + 1 helyére az 1, 2 vagy X kerülhet. Hányféleképpen lehet kitölteni ezt a totószelvényt?


6, Egy TOPIC nevű vállalat ki akarja színezni a nevét úgy, hogy egy betű egyszínű legyen. Legkevesebb hány színre van szükség, ha azt akarjuk, hogy az év minden napján különböző színű legyen a név?


7, A morzeábécé betűi a . és a – jelekből állnak. A magyar ábécé betűinek leírásához lehetne-e legfeljebb három jelből álló jelsorozatokat használni?


8, Hány négyjegyű természetes szám lehet

a, a 2-es számrendszerben;

b, az 5-ös számrendszerben;

c, a 12-es számrendszerben?


9, Az 1940-es években a Bell Telefontársaság tízjegyű telefonszámokat tervezett úgy, hogy az első három számjegy a terület kódja. Az első számjegy 2 és 9 között lehet, a második 0 vagy 1, a harmadik 0 kivételével bármi lehet. Hány különböző területi kód lehetséges?


10) Az 1, 2 , 3 , 4 , 5, 6 számjegyekől hány olyan négyjegyű szám készíthető, amelyben legalább egy számjegy ismétlődik?


Elég egy magyarázat is, vagy bármi, gondolom úgyis hasonló módszer kell hozzájuk. A segítséget előre is köszönöm! :)


2013. szept. 22. 15:57
 1/3 anonim ***** válasza:

Mindig gondoljuk meg, hogy az adott helyen mit tudunk csinálni.


5. Az első sort 3-féleképpen tudjuk kitölteni (1, 2 vagy x). A második sornál ugyanez a helyzet, ott is 3 lehetőség van. És így tovább, így 3*3*3*3*3*3*3*3*3*3*3*3*3*3=3^14-féleképpen tudjuk kitölteni.


6. Nem ártott volna, ha a feladat definiálja, hogy mikor különbözik két színezés; akkor, ha a két színezésben nem használjuk ugyanazt a színt, vagy a színeket "eltolhatjuk", vagyis a két színezésben ugyanazokat a színeket használjuk, de nem ugyanúgy festjük a betűket.


a) verzió: két színezés különböző, ha egy színt legfeljebb 1 betűnél használunk. Ekkor könnyű dolgunk van, 365*5=1825 színre van szükség.


b) verzió: két színezés különböző, ha legalább két betű színe különböző. Színezzük ki valahogy a betűit, majd nézzük meg, hogy ezekkel a színekkel hányféleképpen színezhetők ki a betűk? A T betűt ebből az 5 színből 5-féleképpen tudunk színezni, az O-t már csak 4-gyel, mivel az előző színt nem használhatjuk, így a P-t 3, az I-t 2-t, a C-t a maradék 1 betűvel tudjuk kiszínezni, ez összesen 5*4*3*2*1=5! (5 faktoriális)-féleképpen tudjuk kiszínezni, tehát 5*4*3*2*1=120-féleképpen.


Színspórolás miatt az előző színezésből cseréljük ki az egyik színt egy másikra. Ugyanezt a történetet el tudjuk játszani ezzel a színkombinációval is, így már 240 napra megvan a színezés. Ha még egy színt kicserélünk (akár azt, mint az előbb), már 360 napra elegendő színezést tudunk összeszámolni. A maradék 5 napra még egy színcserét el kell követnünk, tehát legalább 8 színre szükségünk van kreativitásunk kibontakoztatásához.

2013. szept. 22. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen! :))

Nekem a 6.-nál csak egy verzió jött ki, úgy örültem annak, hogy nem is gondoltam, hogy több lehet :D

Köszönöm mégegyszer, ezt átjavítom, a többi már nagyjából sikerült! :)

2013. szept. 22. 21:02
 3/3 anonim ***** válasza:
Örülök, ha a többit sikerült megcsinálni :) Ha valami még nem tiszta, kérdezz nyugodtan!
2013. szept. 22. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!