Bratilla kérdése:

Matematika, variációk. Érti valaki?


Nos, egy feladatlapot kaptunk, az első négyet tudtam, de az 5. feladattól nem értem teljesen. Szerintetek ezeket hogyan kellene felírni és megcsinálni?


5, Az egyhasábos totószelvény 13 + 1 helyére az 1, 2 vagy X kerülhet. Hányféleképpen lehet kitölteni ezt a totószelvényt?


6, Egy TOPIC nevű vállalat ki akarja színezni a nevét úgy, hogy egy betű egyszínű legyen. Legkevesebb hány színre van szükség, ha azt akarjuk, hogy az év minden napján különböző színű legyen a név?


7, A morzeábécé betűi a . és a – jelekből állnak. A magyar ábécé betűinek leírásához lehetne-e legfeljebb három jelből álló jelsorozatokat használni?


8, Hány négyjegyű természetes szám lehet

a, a 2-es számrendszerben;

b, az 5-ös számrendszerben;

c, a 12-es számrendszerben?


9, Az 1940-es években a Bell Telefontársaság tízjegyű telefonszámokat tervezett úgy, hogy az első három számjegy a terület kódja. Az első számjegy 2 és 9 között lehet, a második 0 vagy 1, a harmadik 0 kivételével bármi lehet. Hány különböző területi kód lehetséges?


10) Az 1, 2 , 3 , 4 , 5, 6 számjegyekől hány olyan négyjegyű szám készíthető, amelyben legalább egy számjegy ismétlődik?


Elég egy magyarázat is, vagy bármi, gondolom úgyis hasonló módszer kell hozzájuk. A segítséget előre is köszönöm! :)


2013. szept. 22. 15:57
 1/3 anonim ***** válasza:

Mindig gondoljuk meg, hogy az adott helyen mit tudunk csinálni.


5. Az első sort 3-féleképpen tudjuk kitölteni (1, 2 vagy x). A második sornál ugyanez a helyzet, ott is 3 lehetőség van. És így tovább, így 3*3*3*3*3*3*3*3*3*3*3*3*3*3=3^14-féleképpen tudjuk kitölteni.


6. Nem ártott volna, ha a feladat definiálja, hogy mikor különbözik két színezés; akkor, ha a két színezésben nem használjuk ugyanazt a színt, vagy a színeket "eltolhatjuk", vagyis a két színezésben ugyanazokat a színeket használjuk, de nem ugyanúgy festjük a betűket.


a) verzió: két színezés különböző, ha egy színt legfeljebb 1 betűnél használunk. Ekkor könnyű dolgunk van, 365*5=1825 színre van szükség.


b) verzió: két színezés különböző, ha legalább két betű színe különböző. Színezzük ki valahogy a betűit, majd nézzük meg, hogy ezekkel a színekkel hányféleképpen színezhetők ki a betűk? A T betűt ebből az 5 színből 5-féleképpen tudunk színezni, az O-t már csak 4-gyel, mivel az előző színt nem használhatjuk, így a P-t 3, az I-t 2-t, a C-t a maradék 1 betűvel tudjuk kiszínezni, ez összesen 5*4*3*2*1=5! (5 faktoriális)-féleképpen tudjuk kiszínezni, tehát 5*4*3*2*1=120-féleképpen.


Színspórolás miatt az előző színezésből cseréljük ki az egyik színt egy másikra. Ugyanezt a történetet el tudjuk játszani ezzel a színkombinációval is, így már 240 napra megvan a színezés. Ha még egy színt kicserélünk (akár azt, mint az előbb), már 360 napra elegendő színezést tudunk összeszámolni. A maradék 5 napra még egy színcserét el kell követnünk, tehát legalább 8 színre szükségünk van kreativitásunk kibontakoztatásához.

2013. szept. 22. 20:59
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen! :))

Nekem a 6.-nál csak egy verzió jött ki, úgy örültem annak, hogy nem is gondoltam, hogy több lehet :D

Köszönöm mégegyszer, ezt átjavítom, a többi már nagyjából sikerült! :)

2013. szept. 22. 21:02
 3/3 anonim ***** válasza:
Örülök, ha a többit sikerült megcsinálni :) Ha valami még nem tiszta, kérdezz nyugodtan!
2013. szept. 22. 23:05