Egy háromszög oldalhosszai egy számtani sorozat szomszédos elemei. A háromszög kerülete 120 cm. A legrövidebb és leghosszabb oldal szorzata 1431 cm^2. Adjuk meg a háromszög területét egy tizedesjegyre kerekítve.


Egy kis magarázat sokat segítene és nagyon örülnék neki, mert ezt a feladatot nem igazán értem. :/


Elöre is köszönöm a segítséget. :)



2013. szept. 16. 17:42
 1/5 anonim ***** válasza:

Legyenek az oldalak a-d, a, a+d nem csökkenő sorrendben. (Mert miért ne?) Kerület: a-d+a+a+d=120, amiből

3a=120 --> a=40 cm.

a-d a legrövidebb, a+d a leghosszabb oldal, ha nem egyenlőek.

(a-d)(a+d)=1431 --> a^2 - b^2 = 1431 (Nevezetes azonosság.)


a=40 volt, a^2=1600. Behelyettesítve:

1600-d^2=1431 /-1431

169-d^2=0 /-d^2

169=d^2 Amiből d1=-13 és d2=+13 a megoldás.


Mind a kettővel pozitív oldalszámok jönnek ki, mégpedig

53, 40, 37, illetve 37, 40, 53

A két háromszög egybevágó, így egy megoldás van:

a=37 cm, b=40 cm, c=53 cm.


-KA-

2013. szept. 16. 18:28
 2/5 anonim ***** válasza:

Az 5. sorban d^2 van és nem b^2.


-KA-

2013. szept. 16. 18:31
 3/5 A kérdező kommentje:
De mivel számoltad ki az a=37, b=40 és a c=53mat?
2013. szept. 16. 19:53
 4/5 A kérdező kommentje:
Csak mert ha vissza helyetesitek a+b --> 53 adig oké, az a adot, de az a-b nem 37 hanem 27 , mivel a-b--> 40-13=27 .
2013. szept. 16. 20:10
 5/5 anonim ***** válasza:

Nem 37, hanem 27. Számolási hiba.

27, 40 és 53 a három oldal.


-KA-

2013. szept. 17. 10:26