Hány óra altt ásná fel 6 munkás azt a kertet, amelyet 14 munkás 18 óra altt ás fel?

2009. nov. 4. 16:35
 1/5 anonim ***** válasza:
36...???
2009. nov. 4. 16:46
 2/5 A kérdező kommentje:
Hogy jutottál oda leirod légyszi?
2009. nov. 4. 16:47
 3/5 anonim ***** válasza:

a) megoldás. Következtetéssel


18 óra alatt 14 munkás felássa az egész részét

1 óra alatt 14 munkás felássa az 1/18-ad részét

1 óra alatt 1 munkás felássa az 1/252-ed részét

1 óra alatt 6 munkás felássa az 6/252-ed részét

x óra alatt 6 munkás felássa az 6x/252-ed részét, és ha ekkor az egész kert fel van ásva, abban esetben 6x/252 = 1, vagyis x = 42.


b) mo. arányosság alkalmazásával


A munkások száma és az ásáshoz szükséges idő fordítottan arányos, tehát szorzatuk állandó, azaz x*6 = 14*18, amiből x = 14*3 = 42.

2009. nov. 4. 16:59
 4/5 anonim ***** válasza:

14 munkás=18 óra

1 munkás=18/14 óra

6 munkás= 18/14*6= 108/14 óra = 7 óra 42 perc

Másképpen:

6:14=x:18 /*18

108:14=x

7,71óra=x 7,71 óra=7óra 42 perc

2009. nov. 4. 17:02
 5/5 anonim ***** válasza:
most látom hüle vagyok az előttem szóló 42 óra a jó. bocs.
2009. nov. 4. 17:05