Luchia kérdése:

Megtudnám csinálni de nem tudok rajzolni. Hogy csináljam? (Matek)


Mennyi konvex 16-szög belső szögeinek összege? És mennyi a külső szögeinek összege?

Hány fokos a szabályos 16-szög egy belső szöge?

A válaszokat előre is köszönöm



2013. szept. 12. 18:06
 1/2 anonim ***** válasza:

Nem kell rajzolni!


A külső szögek összege MINDEN sokszögben 360 fok!

Ezt kell csak megjegyezned és nem kell képlet.


A 16-szög esetében is összesen 360 fok a külső szögek összege.

Ezért a szabályos 16-szög egy külső szöge: 360/16=22,5 fok.

A belső szög ezért: 180-22,5=157,5 fok.


A belső szögek összege pedig: 16*157,5=2520 fok.


Van képlet a belső szögekre, de sztem mindig a fenti gondolatmenet a nyerő, nem bonyolult, viszont egyszerű....

2013. szept. 12. 18:20
 2/2 anonim ***** válasza:

A másik képlet sem olyan hú de nehéz: tetszőleges n-szögben a belső szögek összege 180°*(n-2). Bizonyítás: Vegyünk egy tetszőleges sokszöget, válasszuk ki egy csúcsát és húzzuk be az összes innen kiinduló átlóját. Ezek az átlók a sokszöget háromszögekre bontják, és könnyű meggondolni, hogy n-2 háromszög keletkezik (négyszögnél 2, ötszögnél 3, és így tovább). Mivel tetszőleges háromszög belső szögeinek összege 180°, és ezeknek a háromszögeknek a belső szögei az eredeti n-szög szögeit adják ki, ezért 180°*(n-3) szög van.


16-szög esetén: 180°*(16-2)=180°*14=2520°


Persze az előző gondolatmenet is teljesen helytálló.

2013. szept. 12. 20:26