Egyik áruházunkban x Ft feletti vásárlás esetén Hupikék törpikék dominót adnak ajándékba. Azt mondják, hogy gyűjtsd össze mind a 28-at. Kérdés: Miért 28 "kőből" áll a dominókészlet? Max. hány pötty van egy "fél" dominókövön? Ha több pöttyöt is megengednénk, akkor hány kőből állna?2013. aug. 31. 18:05
1/1 anonim válasza:
Írjuk fel általánosan, hogy ha n-féle pötty lehet, akkor hány dominó van!
Minden dominón két szám van, sorrend nélkül.
Egyrészt vannak a két egyforma számú pöttyöket tartalmazók: ebből n db van.
Másrészt vannak a különböző térfelűek: ezek száma n*(n-1)/2 (mert a két szám sorrendje nem számít).
A kettő összege: n+n*(n-1)/2=n(n+1)/2
Ez akkor lesz 28, ha n=7.
Tehát 7-féle szám esetén 28-féle dominó van.
(Nem tudom, hogy 0-tól 6-ig, vagy 1-től 7-ig vannak a pöttyök...)
A képlet alapján pl. ha 1-től 9-ig lennének a pöttyök, akkor 9*10/2=45 dominó lenne.