Beregil kérdése:

Matekfeladat. A kérdést megtalálhatjátok lent. Kérdőjel?

Egyik áruházunkban x Ft feletti vásárlás esetén Hupikék törpikék dominót adnak ajándékba. Azt mondják, hogy gyűjtsd össze mind a 28-at. Kérdés: Miért 28 "kőből" áll a dominókészlet? Max. hány pötty van egy "fél" dominókövön? Ha több pöttyöt is megengednénk, akkor hány kőből állna?

2013. aug. 31. 18:05
 1/1 anonim ***** válasza:

Írjuk fel általánosan, hogy ha n-féle pötty lehet, akkor hány dominó van!

Minden dominón két szám van, sorrend nélkül.

Egyrészt vannak a két egyforma számú pöttyöket tartalmazók: ebből n db van.

Másrészt vannak a különböző térfelűek: ezek száma n*(n-1)/2 (mert a két szám sorrendje nem számít).


A kettő összege: n+n*(n-1)/2=n(n+1)/2


Ez akkor lesz 28, ha n=7.

Tehát 7-féle szám esetén 28-féle dominó van.

(Nem tudom, hogy 0-tól 6-ig, vagy 1-től 7-ig vannak a pöttyök...)


A képlet alapján pl. ha 1-től 9-ig lennének a pöttyök, akkor 9*10/2=45 dominó lenne.

2013. aug. 31. 22:34