Mit jelent az, hogy egyszerűsítse a törtet?

Mi a cél az ilyen feladatoknál?
2013. aug. 22. 19:03
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Oszd el a számlálót és a nevezőt ugyanazzal az egész számmal úgy, hogy a számláló és a nevező is egész szám legyen. Lehetőleg a számláló és a neveuző legnagyobb közös osztójával oszd, így kapod a "legegyszerűbb" törtet.
2013. aug. 22. 19:14
 2/11 anonim ***** válasza:

Egyszerűsíteni pl. 100/50 helyett 2/1 lesz magyarul 2 egész.

100/50 = 10/5 = 2/1 = 2

Mind a két számot (számláló,nevező) osztod ugyanannyi számmal,és a cél hogy a két szám minél kisebb legyen.A 100/50 -nél a legcélszerűbb osztás 50-el van,mert így egyből kijön a legkisebb alak.

Nem tudom mennyire volt érthető :D

2013. aug. 22. 19:15
 3/11 A kérdező kommentje:

Azt tudom, hogy 50/100 az 1/2 ezt be lehet ütni a számológépbe, de amikor ilyen van ,mint itt az első feladatban.

[link]

2013. aug. 22. 19:31
 4/11 anonim ***** válasza:
Meghaladja a képességeimet :D
2013. aug. 22. 20:57
 5/11 anonim ***** válasza:

Ez nagyon egyszerű példa, ha ezzel gondod van, akkor vedd fel a bevezető matekot majd, mert így keserves lesz az 1. félév...


Amúgy meg:

A hatványozás azonosságot kell alkalmazni:


5/3 -ból kivonod az 1/3 -ot, ez = 4/3


Mivel ebből gyököt is vonsz, ezért beraksz egy 0,5-ös szorzót, ezért 2/3-ad lesz.


Mivel a főszmámláló kitevője 4/3, most ez utóbbiból vonod ki a 2/3-ot, ez pedig 2/3.


Tehát a C válasz a helyes, azaz x^(2/3)


Ha ellenőrizni akarod, wolframalpha a barátod:


[link]

2013. aug. 22. 20:58
 6/11 anonim ***** válasza:

És hogy "mi a cél?" azt még megválaszolom:


Ha van egy műszaki problémád, és kijön végeredménynek egy ilyen csúnya képlet, akkor bizonyára hosszadalmas a behelyettesítés, amiáltal végeredményt kapsz.


Ezért addig kell "formázni" míg "szép" alakú nem lesz.


Így már egyszerű nem csak a behelyettesítés, hanem a továbbszámolás, ill. a diagrammos ábrázolás is.

2013. aug. 22. 21:02
 7/11 A kérdező kommentje:
Nem járok még egyetemre, még csak idén érettségizem.
2013. aug. 22. 21:24
 8/11 A kérdező kommentje:
Azért jövő ilyenkor fel fogom venni a bevezetés a matematikába tárgyat, bukni biztos nem lehet vele.
2013. aug. 22. 21:28
 9/11 A kérdező kommentje:
Egyébként szerintem a többi feladat is azonosságokra épül, azért így egyszerűbb nekilátni.
2013. aug. 22. 21:31
 10/11 A kérdező kommentje:

Számológép nélkül egyébként végére szoktak érni?

Az utolsó feladatnál is százalékszámítás, csak nyűg írásban.

2013. aug. 22. 21:35
1 2