A következő fizika feladatot valaki letudná vezetni?


Az Egyenlítő mentén épült vasútvonalon két mozdony halad ellenkező irányban. Mindkét mozdony tömege 25000 kg, és sebességük is egyenlő 72km/h. A Föld sugara 6400 km.

Melyik fejt ki nagyobb nyomóerőt, és mekkora a két nyomóerő különbsége?


2013. aug. 14. 20:37
 1/1 anonim ***** válasza:

Szia!


Nem bonyolult annyira a feladat. A dolog nyitja az, hogy a ket vonat az egyenliton halad egymassal ellentetes iranyban. A nyomoero kulonbseget az okozza, hogy az egyik vonat a Fold forgasi iranyaval megegyezo iranyban halad, a masik pedig eppen ellenkezovel, igy a centripetalis gyorsulasuk mas lesz, ebbol fog adodni a nyomoero kulonbsege.


Az elso kerdesre a valasz:

Annak lesz nagyobb a nyomoereje, amelyik a Fold forgasaval ellentetes iranyben halad, mert igy a tomegvonzasbol szarmazo ero - a centrifugalis ero nagyobb lesz. (Mert a keruleti sebessege kisebb lesz annak a mozdonynak, ami szembe megy a Fold forgasaval, kisebb ero akarja "kirepiteni")


Masodik kerdesre kell az alabbi keplet:


a=(v^2)/R


Ahol "a" a centripetalis gyorsulas m/s^2

V a test keruleti sebessege m/s

R pedig a Fold sugara.

meg kell hogy


F=m*a


Ird fel mindegyikre:

Fm1=m1*a1 Elso mozdony

Vm1=72 km/h Vm1=20 m/s

Fm1=m1*(Vf+20)^2/R Ez megy a Fold forgasaval megegyezo iranyba


Fm2=m2*a2 Masodik mozdony

Vm2=72 km/h Vm2=20 m/s

Fm2=m2*(Vf-20)^2/R Ez megy ellentetes iranyba


A Folfd keruleti sebessege meg szamolhato a sugarbol es abbol hogy 24 ora alatt teszi azt meg:

Vf=(2*6400 000*3.1415)/(24*60*60) m/s Azaz kb 465.4 m/s

Mar csak meg kell hatarozni a ketto kulonbseget:


Delta F=Fm2-Fm1


Szerintem van mas megoldasa is a feladatnak, de ha nem jossz ra, akkor ez is megteszi szerintem.

2013. aug. 15. 10:42