Az ABCD egyenlő szárú trapéz alapjai [AB] és [CD], magassága 4. Számítsuk ki: |AC + BD|2013. aug. 12. 14:18
1/2 anonim válasza:
Készítettem rajzot, hogy érthetőbb legyen:
AC+BD=(AM+MC)+(BM+MD)=(AM+BM)+(MC+MD).
Először az AM+BM összeget számítjuk ki.
AM+BM=-(MA+MB)= (a paralelogramma szabály miatt)
=-MX=XM.
Szintén a paralelogramma szabály miatt
MC+MD=MY.
Tehát
AC+BD=XM+MY=XY.
Itt
XY=XE+EM+MF+FY.
Mivel AXBM és DMCF paralelogrammák, itt XE és EM ugyanaz a vektor, valamint MF és FY ugyanaz a vektor. Tehát
XY=2*EM+2*MF=2*(EM+MF)=2*EF,
ahol EF a trrapéz magassága. Mivel ennek a hossza tudjuk, hogy 4, a kétszeresének a hossza 8. Tehát AC+BD hossza 8.
2/2 A kérdező kommentje:
Koszi a segitseget! ;)
2013. aug. 12. 19:15