Lineáris függvény, hogy is van? Teljesen elfelejtettem.


Ábrázoljuk a következő függvények grafikonját!


f(x)=x+1


Ezt megoldanátok légyszíves, mert teljesen elfelejtettem, de ha látom hogyan kell biztos eszembe jut! Köszönöm előre is!


2013. aug. 10. 16:38
 1/6 A kérdező kommentje:
Bocsi, ez lenne az: f(x)=-x+1
2013. aug. 10. 16:41
 2/6 anonim ***** válasza:

f(x)=-x+1


Ebben az esetben legegyszerűbb 'x'-et nulláról indulva behelyettesíteni az egyenletbe.

f(0)=0+1 tehát az origo felett 1 egységgel van az egyik pont

f(1)=-(1)+1 ----> f(1)=-1+1 ----> f(1)=0

Ez azt jelenti, hogy jobbra egy, magasság pedig "nulla".

Tehát ez egy csökkenő függvény (balról jobbra lejt)

Két pont meghatároz egy egyenest, tehát: az egyik pont az origo felett 1 egységgel P1(0,1), második pont P2(1,0). Ezt összekötöd, és meghosszabbítod mindkét irányba, mert az egyenes végtelen.

Szakszerűen nem így kéne magyarázni, de gondoltam, nem kavarok még jobban bele. :)

2013. aug. 10. 17:00
 3/6 A kérdező kommentje:

Akkor pl. ennél:

g(x)=x-3


Akkor 0:3 3:0?

2013. aug. 10. 17:14
 4/6 anonim ***** válasza:

Nem.

Az egyenleted: g(x)=x-3

Az f(x), g(x) stb más néven y.

Tehát: y=x-3

'x' helyére azt írod, hogy 0(nulla)

Tehát: y=0-3 ---> y=-3 (mivel x-re meg azt írtuk, nulla, ezért az nulla). --> P1(0;-3)

Második pont: x=1; y=x-3; beírva: y=1-3 ---> y=-2 P2(1;-2)

2013. aug. 10. 17:21
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm, de a második pontnál az x miért 1?
2013. aug. 10. 17:28
 6/6 anonim ***** válasza:

Bármi lehet az x, egyszerűség kedvéért, hogy ábrázolni könnyű legyen, javasoltam, hogy vizsgáljuk meg, hogy ha x=0 és x=1, akkor mi az egyenlet eredménye(tehát, hogy mi az y, azaz a magasság). Ezzel két pontot megalkottunk, amivel egy egyenest fel is lehet rajzolni.

Ha neked szimpatikus, lehet a második pont x=5 is...vagy x=-10.5

2013. aug. 10. 17:33